Rusi zablokovali na summite OBSE podpis Charty európskej bezpečnosti

ISTANBUL - Podpis Charty európskej bezpečnosti, jedného z kľúčových dokumentov summitu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), včera predbežne odložili na dnešné ráno. Výkonný predseda OBSE Knut Vollebaek odklad podpisu oznámil hneď ...

ISTANBUL - Podpis Charty európskej bezpečnosti, jedného z kľúčových dokumentov summitu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), včera predbežne odložili na dnešné ráno. Výkonný predseda OBSE Knut Vollebaek odklad podpisu oznámil hneď na začiatku rokovania ešte predtým, ako odzneli vystúpenia Borisa Jeľcina a Billa Clintona. Jeľcin a Clinton na neskoršej schôdzke nedospeli k žiadnemu kompromisu. Clinton vyslovil po schôdzke nádej, že sa im do dneška podarí dosiahnuť pokrok. "Prezident Jeľcin, jedným z mojich najsilnejších zážitkov bolo, keď ste sa postavili na ten tank v Moskve, keď chceli ruským ľuďom vziať slobodu, a povedali ste tým ľudom - môžete to urobiť, ale najprv ma musíte zabiť. Ak by vás vtedy nezvolili za prezidenta, ale uväznili, verím, že každý líder za týmto stolom by sa za vás a slobodu v Rusku postavil, a nepovedal, nuž, toto je vnútorná záležitosť Ruska". Ak by však aj došlo ku kompromisu, Jeľcinov podpis pod chartou nebude, pretože ruský prezident už včera z Istanbulu odcestoval a ruskú stranu nechal zastupovať ministrom zahraničných vecí Ivanovom. Jeľcin skrátil stretnutie s nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom a francúzskym prezidentom Jacquesom Chiracom. Na stretnutí, ktoré netrvalo ani desať minút, "Jeľcin hneď na začiatku povedal, že k tomu, aby sa štátnici porozprávali, potrebujú čas," povedala hovorkyňa prezidenta Chiraca Catherine Colonnová. "Navrhujem vám, aby sme sa stretli v Paríži 21. decembra, musím sa vrátiť a starať sa o Čečensko," citovala Colonnová Jeľcina. Knut Vollebaek odmietol špecifikovať prekážky brániace podpisu charty s tým, že ide o príliš delikátne záležitosti nesúvisiace priamo s chartou, ale so "širším kontextom".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Nemôžeme veľa povedať, neviem, čo sa stane v nasledujúcich 24 hodinách," povedal včera novinárom európsky komisár Chris Patten. Na otázku, či k podpisu vôbec dôjde, komisárska EÚ Tarja Halonenová ubezpečila, že technická charta je pripravená a ona v podpis dúfa, avšak nemôže ho zaručiť. Podľa informovaných zdrojov si Rusko dalo podmienku, že chartu podpíše len v prípade, že summit OBSE neprijme rezolúciu obsahujúcu stanovisko ku kríze v Čečensku. Podmienky, na ktorých sa väčšina svetových lídrov zhodla, zhrnul komisár Patten do troch bodov: ukončenie vojny, začiatok politického dialógu a otvorenie cesty humanitárnej pomoci čečenským utečencom. Na otázku, či Rusko dalo OBSE záruky, že bude obnovená jej misia v Ingušsku, odpovedal Patten slovom "nie". Ruský minister obrany Igor Sergejev, ktorý je členom ruskej delegácie, na otázku, akú úlohu môže OBSE zohrať pri politickom urovnaní čečenského konfliktu, povedal: "Čo tam chcú robiť? Ak my nemôžeme nájsť niekoho, s kým by sme rokovali, ako to chcú urobiť oni? OBSE sa môže podieľať iba na poskytovaní humanitárnej pomoci."

SkryťVypnúť reklamu

Plenárne vystúpenia svetových lídrov sa prakticky zhodli v kritickom tóne voči Rusku, pričom si ponechali priestor na diplomatické manévrovanie. Francúzsky prezident Jacques Chirac však vyhlásil, že "Francúzsko sa rozhodne, či podpíše alebo nepodpíše tieto dokumenty" (Chartu európskej bezpečnosti a aktualizovanú Zmluvu o konvenčných silách v Európe, ktorej podpis je tiež plánovaný dnes) v závislosti od záverov summitu. "OBSE musí hovoriť predovšetkým pravdu," odpovedal český prezident Václav Havel na novinársku otázku, aké má organizácia prostriedky na presadenie svojich cieľov.

BAŠA JAVŮRKOVÁ, Istanbul

Doplnené z ČTK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 315
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 343
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 904
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 873
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu