Urobiť zásadné nevyhnutné zmeny čo najskôr

Nebýva celkom zvykom, aby svedectvo o svojej práci skladali iba tí, ktorých budúcnosť závisí od hodnotenia občanov či zákonodarného zboru (t. j. vláda). Aj preto sme s viacerými otázkami, týkajúcimi sa ročnej činnosti vlády, oslovili SOŇU SZOMOLÁNYI, ...

Nebýva celkom zvykom, aby svedectvo o svojej práci skladali iba tí, ktorých budúcnosť závisí od hodnotenia občanov či zákonodarného zboru (t. j. vláda). Aj preto sme s viacerými otázkami, týkajúcimi sa ročnej činnosti vlády, oslovili SOŇU SZOMOLÁNYI, vedúcu Katedry politológie FiF UK a politológa ĽUBOŠA KUBÍNA.

Vládna koalícia má za sebou rok činnosti, ako hodnotíte jej predbežné výsledky?

Soňa Szomolányi: "Za úspech tejto vlády považujem vytrhnutie Slovenska zo zahraničnopolitickej izolácie a prinavrátenie jeho statusu štandardnej stredoeurópskej krajiny, ktorá cieľavedome smeruje do OECD, NATO a EÚ. Stabilizáciu makroekonomického vývinu, zastavenie ekonomického prepadu je tiež povšimnutiahodný výsledok. Stabilizáciu demokratických inštitúcií a nastolenie normálnych, nekonfliktných vzťahov medzi ústavnými inštitúciami. Integráciu maďarskej menšiny do politického systému tohto štátu."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ľuboš Kubín: "Koalícia obnovila a stabilizovala vnútropolitické pomery. Podarilo sa konsolidovať demokratické inštitúcie a odstránil sa ‘demokratický deficit‘ ako príčina pozastavených integračných procesov krajiny. Koalícia sa pod tlakom ekonomickej recesie napokon odhodlala uskutočniť sériu ekonomických opatrení na stabilizáciu ekonomiky a meny. Nesporne najväčší pokrok bol dosiahnutý pri revitalizácii medzinárodného postavenia Slovenska a jeho integračných ambícií."

Očakávali ste, že sa vláda razantnejšie vyrovná napríklad s viacerými privatizačnými škandálmi a kauzou únos M. Kováča ml.?

Kubín: "V koalícii jednoducho neexistuje spoločná vlnová dĺžka, ako tieto stigmatické problémy vôbec uchopiť."

Szomolányi: "Neočakávala. Viem, že právny štát sa likviduje rýchlo, ale veľmi pomaly sa reparuje."

SkryťVypnúť reklamu

Ktoré kroky vlády považujete za pozitívne, ktoré za negatívne?

Szomolányi: "Za negatívne považujem pokračovanie v straníckom rozparcelovaní si pozícií v štátnej správe, neochotu jednoznačne nadradiť kritérium odbornosti nad straníckosť. Teda nadmernú zameranosť na konzumovanie moci na úkor jej investovania v podobe čo najrýchlejšieho presadenia zákonov nevyhnutných pre civilizované fungovanie trhu a právneho štátu - zákon o financovaní politických strán, konflikte záujmov, slobodnom prístupe k informáciám, novelizáciu volebného zákona. Až prijatie týchto inštitucionálnych základov pre boj s klientelizmom a korupciou presvedčí občanov, že to vláda so sľubmi o transparentnosti a antikorupčnom programe myslí vážne."

Kubín: "V podstate všetko to, čo som už spomenul pri prvej otázke. Za negatívne považujem tri faktory. To, že koalícia bola dobre pripravená na prevzatie moci, no podcenila to, ako spravovať rozkradnutú krajinu. Spôsob, ako sa od Mečiara prevzal partokratický model spravovania štátu. To, že potrebné ekonomické a politické rozhodnutia sa posúvajú za horizont druhej polovice volebného obdobia, čím môže dôjsť k fázovému spojeniu termínu budúcich volieb a negatívnych dôsledkov z neskoro uskutočnených reformných krokov."

SkryťVypnúť reklamu

Koalícia koalícií stavia pred jednotlivých koaličných partnerov veľké nároky - vnímate viaceré nedorozumenia napríklad pri prijímaní ekonomických balíčkov ako prejav ľavicovej a pravicovej orientácie členov koalície?

Kubín: "Aj keď sa často zdôrazňuje, že ľavo-pravá orientácia nie je primárnym faktorom problémov koalície, myslím si, že sú to práve politické rozdielnosti v pohľade na rolu štátu, ktoré koalíciu ideovo, a teda aj fakticky rozdeľujú."

Szomolányi: "V súčasnej Európe, a to aj v jej transformujúcej sa časti, je koridor pre pravo-ľavé rozdielne pohľady na ekonomické reformy už veľmi úzky. Preto za deklarovanou sociálnou priechodnosťou, ktorou argumentovali odporcovia radikálnejšieho ekonomického balíčka, je reálny buď záujem politikov udržať si vplyv nad ekonomikou, a/alebo nedostatok odvahy riskovať nepopulárne, ale nevyhnutné opatrenia, a/alebo ekonomická negramotnosť."

SkryťVypnúť reklamu

Za uplynulý rok mala vláda dosť príležitostí otestovať v praxi kvalitu vzťahov medzi jednotlivými koaličnými partnermi, ako aj efektivitu doterajšieho spôsobu spoločného vládnutia. V čom vidíte rezervy ich koaličnej spolupráce?

Szomolányi: "Dôsledne dodržiavať dohody a pravidlá koaličnej spolupráce. Fungovanie vlády by malo byť autonómnejšie od straníckych záujmov, ktoré sú nevyhnutne rozdeľujúce a podriadiť výkon moci spoločnému programu vlády."

Kubín: "Mal by sa opustiť partokratický model spravovania štátu a čo najskôr prijať zákon o štátnej službe, kde by sa zo zákona definovali a oddelili miesta s politickou nomináciou a miesta s odbornou definitívou."

Ohlasované personálne zmeny na ministerských postoch sa zrejme neuskutočnia ani po ročnom zhodnotení ich práce. Pokladáte takéto rozhodnutie za primerané doterajšiemu výkonu jednotlivých ministrov?

SkryťVypnúť reklamu

Kubín: "To, že koalícia bola postavená na princípe personálnej únie, znamenalo rýchle obsadenie rôznych postov, ale tento systém zároveň silno saturuje tieto posty. Preto je ťažkopádny pri riešení personálnych zmien. Paradoxne stúpajúci počet personálnych zmien tento systém vnútorne rozkladá."

Szomolányi: "Nie je to síce primerané výkonu niektorých ministrov, ale vzhľadom na vyššiu prioritu - zachovanie stability vlády je to tolerovateľné."

Ak by ste mali možnosť niečo tejto vláde poradiť či nariadiť, čo by to bolo?

Szomolányi:"Bez otáľania začať realizovať všetky nevyhnutné reformy (decentralizácia verejnej správy, reforma systému sociálneho poistenia a zdravotníctva, reštrukturalizácia bánk, atď.). Pretože čím neskôr ich táto vláda odštartuje, tým vyššia bude cena, ktorú za ne zaplatia občania, ale aj ona sama v budúcich voľbách."

SkryťVypnúť reklamu

Kubín: "Slovensko čaká veľmi ťažké obdobie, a práve preto by som v budúcom roku privítal v kresle predsedu vlády Ivana Mikloša." (rk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 574
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 290
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 709
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 083
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 297
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 926
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 852
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 409
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu