ké zmeny v Československu, si ústavní predstavitelia, zástupcovia politických strán a združení spolu s občanmi pripomenuli tiež pri pamätnej doske v priechode Kaňkovho domu na Národnej triede. Kytice červených ruží a veniec vo farbách trikolóry položili na poludnie k soche svätého Václava šéfovia strán štvorkoalície KDU-ČSL, Únie slobody, ODA a DEU Jan Kasal, Jan Ruml, Daniel Kroupa a Ratibor Majzlík. Výročie potlačenia študentskej demonštrácie si potom uctili položením kvetín a zapálením sviečok na Národnej triede. Kvety tam predpoludním položil aj prezident Václav Havel, premiér Miloš Zeman a predsedovia oboch komôr parlamentu Václav Klaus a Libuše Benešová.
Pietnu atmosféru narušil incident, pri ktorom ľudia vyhnali od pamätnej dosky stúpenca generálneho tajomníka Zväzu československých komunistov Miroslava Štěpána. Komunisti prišli v deň výročia násilného zásahu proti demonštrantom protestovať proti "zločinnému kapitalizmu" a súčasnému režimu. So zahraničnými novinármi, ktorí v roku 1989 písali o udalostiach v Československu, sa stretol prezident Václav Havel v kaviarni Slávia na Národnej triede. Ten bývalých korešpondentov pozval, aby sa mohli na vlastné oči presvedčiť o zmenách, ktoré sa od novembra 1989 v ČR udiali.
V hornej komore parlamentu na spomienkovom stretnutí podpredseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL) povedal, že udalosti spred desiatich rokov sa nedajú považovať za revolúciu, ale za vyjednané odovzdanie moci. O 17. november a po ňom nasledujúcu reakciu sa podľa neho zaslúžili študenti a "oganizačné mozgy" divadiel po celom Československu. "Bolo to vyjednané odovzdanie moci, ale pod tlakom plných námestí," povedal. Do Prahy pricestovali viacerí zahraniční prominentní hostia na diskusné fórum na Pražskom hrade. Bývalý americký prezident George Bush predtým prevzal čestný titul na Karlovej univerzite a bývalý poľský prezident Lech Walesa sa zúčastnil na rannej omši v kaplnke pražského Arcibiskupského paláca, ktorú slúžil kardinál Miroslav Vlk. Na programe bývalej britskej premiérky bolo stretnutie s predsedom Poslaneckej snemovne ODS Václavom Klausom a český ministerský predseda Miloš Zeman s Gorbačovom hovoril okrem iného o vývoji oboch krajín po roku 1989.