"Čo je najťažšie na bývaní v tomto stane?" spýtal sa americký prezident Bill Clinton početnej rodiny Gencenlerovcov, ktorá od augustového zemetrasenia v Turecku žije v jednom zo stanov v tábore Dogukisla. V zelenom provizóriu sa delí 17-členná rodina o sedem matracov a dve malé kreslá. Komfortom je, že im popri zimnom vetre v ušiach bzučí aj šelest fungujúcej chladničky a dvoch elektrických ohrievačov. "Najťažšie sú náročné zimné dni a vlhkosť v stane," odpovedá americkému prezidentovi mladá žena s bábätkom na rukách.
Clinton spoločne s manželkou Hillary a dcérou Chelseou navštívil mesto Izmit, centrum augustového zemetrasenia, ktoré si vyžiadalo najmenej 17-tisíc obetí. V piatok sa táto oblasť zatriasla opäť, keď epicentrum zasiahlo provinciu Bolu, ktorá je len 115 kilometrov vzdialená od Izmitu a vyžiadalo si najmenej 547 obetí. Clintonovci prešli cez tábor Dogukisla, ktorý vystavali americkí námorníci. Tábor sa stal domovom pre 9-tisíc Turkov, ktorí tu žijú v 1 200 stanoch. Život v stanoch nie je jednoduchý, ale pohľad na okolité zbúrané steny a domy bez okien je dôvodom pre radosť z holého života. "Zostaneme s vami a budeme s vami pracovať. Chcem vás vyzvať, aby ste neklesali na duchu, aby nezmizli detské úsmevy z vašich tvárí, aby ste naďalej pomáhali ľuďom, ktorí pri zemetrasení stratili svojich milovaných, a aby ste vedeli, že spoločne sa dostaneme k lepším dňom," povedal v hustom daždi Clinton obyvateľom tábora. Úsmevom mu odpovedalo malé turecké dieťatko, keď ho Clinton na niekoľko minút choval na rukách.
Americká humanitárna pracovníčka Valeria Guarnieriová povedala, že americká vláda chcela poslať 500 stanov do Izmitu, nakoniec ich však pošle obetiam piatkového nešťastia v provincii Bolu. Od augusta žijú na severozápade Turecka státisíce ľudí v stanoch. S príchodom zimy, keď sa nočné teploty dostávajú pod nulu, sa "stanovanie stáva skutočne kritickým problémom," povedala Guarnieriová. Druhé zemetrasenie bolo pre obyvateľov Izmitu podľa nej drsným pripomenutím ťažkých augustových chvíľ. "Skutočne to ľudí zasiahlo veľmi emotívne. Mnohí rozmýšľali, že sa vrátia do svojich domov… po tomto druhom zemetrasení povedali, že to určite neurobia." (REUTERS, kos)