u SR Mária Machová.
Celkový objem nesplatených dlhopisov FNM presahuje 30 miliárd korún. Splatné sú v roku 2001, pričom termín vyplatenia môže byť kedykoľvek počas tohto roka. Takéto rozloženie splatnosti na celý rok sa zaviedlo preto, že vyplatenie tak veľkého množstva peňazí v jeden deň by mohlo spôsobiť niektoré praktické problémy. Väčšina makroekonómov však upozorňuje, že z menového hľadiska by bolo problematické vyplatenie tejto sumy aj počas jedného roka. Problémom je aj predstava, že v roku 2001 všetci dostanú peniaze. Takéto jednorazové zvýšenie domáceho dopytu by mohlo nabúrať makroekonomickú stabilitu.
Na obmedzenie vplyvu splatnosti dlhopisov FNM na menovú stabilitu sa už objavil celý rad návrhov. Najznámejším je výmena časti dlhopisov za akcie, do úvahy prichádza ich použitie pri platbe za odkúpenie bytu alebo pri platení zdravotného či doplnkového dôchodkového poistenia. Ďalšou možnosťou je náhrada týchto dlhopisov novými - lepšie úročenými, s pravidelnou ročnou výplatou kupónu. Táto možnosť by podľa neoficiálnych informácií mala byť ponúknutá právnickým osobám, najmä dôchodkovým poisťovniam, pričom pre občanov má byť aktuálna hlavne výmena dlhopisov za akcie strategických podnikov.
Z pohľadu FNM však existujú len tri možnosti riešenia problému dlhopisov. "Tým prvým spôsobom je ich splatenie, druhým spôsobom je výmena za akcie, tretím spôsobom je ich použitie na vyrovnanie záväzkov voči FNM. Pri ostatných možnostiach totiž dlhopisy iba zmenia majiteľa, ale k ich umoreniu nepríde," povedal pre SME prvý viceprezident FNM Peter Huňor. Fond podľa neho podporuje čo najširšie možnosti využitia svojich dlhopisov, pri možnostiach, ako je kúpa bytu alebo splátka dôchodkovej poisťovni, však jeho záväzok nezaniká, ale prenáša sa na inú inštitúciu.
Podľa ministerky privatizácie už vláda začala vytvárať priestor na výmenu akcií za dlhopisy. Poukázala najmä na rozhodnutie o privatizácii Slovenských telekomunikácií, kde vláda ponechala 15 % akcií na voľné použitie Fondu národného majetku. "Použitie týchto akcií je však aj otázka rokovaní s budúcim strategickým investorom," povedala Machová. Zároveň potvrdila, že z privatizácie telekomunikácií sa vláda rozhodla všetky peniaze použiť na financovanie potrieb štátu, a nie na splatenie dlhopisov FNM. Na budúci týždeň Machová predloží vláde novelu zákona o veľkej privatizácii, ktorá umožní, aby sa výnosy z privatizácie používali aj na úhradu štátnych záruk.