V Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave sa včera skončilo sympózium s názvom Bratislava - Viedeň - životné prostredie a rozširovanie Európskej únie (EÚ). Ako vysvetlil viedenský mestský radca pre životné prostredie a koordináciu dopravy Fritz Svihalek, víziou Rakúska je vytvoriť spoločný región životného prostredia Bratislava - Viedeň. Za dôležité považuje nielen starať sa o chránené územia v oboch štátoch, ale celkovo chrániť životné prostredie. Výmenu skúseností na sympóziu označil za veľmi dôležitú, pretože o pár rokov Slovensko čakajú rozhovory o vstupe do EÚ, ktoré budú náročné. Viedeň môže Slovensku ponúknuť know-how v skúsenosti technológie techniky, keďže má najmodernejšie spaľovne odpadov. Zaujímavými informáciami na prednáškach boli napríklad údaje o Viedni. Občania hlavného mesta Rakúska vyprodukujú 860-tisíc ton odpadu ročne, z ktorého sa približne štyridsať percent recykluje. Z tohto množstva asi štvrtinu tvorí odpad biogénneho materiálu, ktorý sa kompostuje alebo inak využíva v poľnohospodárstve. Približne polovica z celkového množstva odpadu sa využíva termicky v spaľovniach a zvyšných desať percent sa dostáva na skládky komunálneho odpadu. Vo Viedni je približne 210-tisíc nádob na separovaný zber a okolo 160-tisíc na opotrebovaný materiál.
OTVORENÉ DVERE NA GRÖSSLINGOVEJ
Gymnázium na Grösslingovej 18 v Bratislave pozýva rodičov a žiakov základných škôl na deň otvorených dverí, ktorý sa uskutoční 22. novembra o 16.30 h v budove školy. Ako uviedla riaditeľka školy Agáta Kotlebová, akcia je určená hlavne pre žiakov deviatych ročníkov základných škôl, ktorí sa v týchto dňoch rozhodujú, kam po skončení školy. Počas dňa otvorených dverí získajú záujemcovia informácie o možnostiach štúdia na škole, o počte otváraných tried či o učebných plánoch. Škola je zameraná na matematiku, nezabúda sa ani na štúdium jazykov. Na škole je štvorročné gymnázium so zameraním na matematiku a so všeobecným zameraním a osemročné gymnázium so zameraním na matematiku.
RÓMSKE MAMIČKY DO ŠKOLY
Päťmesačný vzdelávací program Malá rodinná škola, pozostávajúci z pravidelných štrnástich stretnutí pre dvadsať dlhodobo nezamestnaných rómskych matiek, rozbieha v týchto dňoch územný spolok Slovenského Červeného kríža v Humennom. Keďže práve matky denne rozhodujú o riešení najdôležitejších rodinných problémov a neraz pritom zápasia s nedostatočnými teoretickými i praktickými vedomosťami pri výchove detí, Červený kríž im touto cestou chce pomôcť, uviedla koordinátorka projektu - riaditeľka Červeného kríža v Humennom Viera Kopáčová. Finančné prostriedky na realizáciu vzdelávacieho projektu pochádzajú z britského Know-how fondu. Poväčšine je zameraný na zdravotnícku výchovu, najmä na prevenciu infekčných a detských chorôb. Pravidelné stretnutia budú rámcovať praktické ukážky z prípravy jedál, krajčírstva, kaderníctva a pod.
(TASR, r)