Má poľská vláda k dispozícii analýzy prípadného vzrastu zahraničných investícií po vstupe krajiny do NATO?
"Nie, žiadne špecifické analýzy neboli v tomto smere urobené, aj keď súčasne možno smelo povedať, že to malo zaiste svoj pozitívny vplyv. Je však ťažké si predstaviť, že by 12. marca 1999 - keď sa stalo Poľsko členom NATO - zrazu výrazne vzrástol objem investícií. Na druhej strane je isté, že v čase, keď sa už o Poľsku začalo hovoriť ako o serióznom kandidátovi na členstvo, vzrástla aj dôvera investorov. Výrazne sa to prejavilo najmä v poslednom roku v prípade veľkých medzinárodných investorov typu General Motors či Toyota, ktorí Poľsko uznali za takú bezpečnú krajinu, že sa tu rozhodli investovať."
Vedeli by ste povedať aj konkrétny príklad?
"Áno, napríklad v rozhovoroch s už spomínaným koncernom Toyota bol jedným z rozhodujúcich argumentov pre vstup na poľský trh fakt, že krajina je už v NATO."
Ako sa však dá vysvetliť skutočnosť, že na Slovensko ani rok po zmene vlády veľkí investori neprichádzajú?
"Musíte mať na pamäti skutočnosť, že po období ‘výpadku‘ chvíľu trvá, kým sa objavia prvé investície. Proces inercie môže byť aj dosť dlhý. V tomto prípade neplatí, že prví investori klopú na dvere už deň po zmene vlády. V prípade Slovenska, ktoré bolo dlho považované za nestabilné, môže trvať aj rok či dva, kým získajú istotu, že nastúpilo prozápadný kurz a má stabilnú vládu. Ďalší rok im zvyčajne trvá, kým prijmú rozhodnutie a vzniknú konkrétne projekty, a až potom začnú prichádzať prvé dôležité investície."
JURAJ KITTLER