Druhé víťazstvo Leonida Kučmu v prezidentských voľbách je úspechom, ku ktorému prezidentovi dopomohla patová situácia na politickej scéne, kedy umiernená opozícia nebola schopná postaviť silného spoločného protikandidáta. Na výraznom náskoku Kučmu má zásluhu aj úspešná koncovka jeho kampane, v ktorej išlo o to pripomenúť občanom, čo je to komunizmus a aj tým prilákať do volebných miestností čo najviac mládeže. Mohutná mediálna masáž voličstva v prospech prezidenta v krajine, kde je štátna televízia informačným zdrojom číslo jeden, plné zapojenie štátnych orgánov i manažmentu podnikov a finančné injekcie z najrôznejších zdrojov urobili svoje. Údajne len ruský oligarcha Berezovskij prispel Kučmovi 15 miliónmi dolárov a iste to neurobil z filantropických dôvodov. K volebným urnám napokon prišlo viac ako 73 percent voličov, čo je dokonca viac, ako v prvom kole.
Potenciál, ktorý predstavuje 20-percentný volebný náskok pred komunistickým súperom Petrom Symonenkom, dáva pôdu pre dohady, ako tvrdo bude Kučma presadzovať svoju autoritu v boji s prevažne komunistickou Najvyššou radou, ukrajinským parlamentom. Už pred voľbami sa objavovali dohady o tom, že prezident po potvrdení svojho víťazstva vyhlási referendum o zmene ústavy, v ktorom si nechá potvrdiť vytvorenie dvojkomorového parlamentu. Členmi druhej komory by boli gubernátori, ktorí sú však, na rozdiel od Ruska, nie volení, ale vymenúvaní samotným prezidentom, čo už evokuje podobnosť s postupmi, ktoré pri upevňovaní moci používa bieloruský prezident Lukašenko.
Treba tiež povedať, že Kučma neponúkol nijaké nové recepty na ozdravenie ekonomiky, ktorú dnes ovládajú z veľkej časti klanové štruktúry. Vnútorný štátny dlh predstavuje 12 miliárd hrivien, čo je tretina rozpočtu. Podľa niektorých zdrojov predstavuje tieňová ekonomika až 70 percent celkového obratu. Ukrajinci si nemôžu byť istí, že sa nezopakuje prípad expremiéra Lazarenka, ktorý ušiel do zahraničia s 2 miliónmi dolárov zo štátnych fondov. Kučma však nechal pred voľbami vytlačiť nové peniaze, čo dáva podnet k úvahám o ďalšom poklese kurzu hrivny.
Otázkou najbližšieho času zrejme bude, ako sa naplnia nádeje kritickej časti verejnosti, ktorá sa zdráha pripustiť, že volila len menšie zlo. Tieto nádeje vyjadril bývalý minister zahraničných vecí Hennadij Udovenko, ktorý dúfa, že Kučma v druhom volebnom období svoje reformy konečne zrealizuje, pretože v opačnom prípade bude štát vo vážnom nebezpečenstve: "Iné východisko nemáme."
BAŠA JAVURKOVÁ, Kyjev