ovania zločinov komunizmu (ÚDV) pri českom ministerstve vnútra o činnosti ŠtB od novembra ‘89 do začiatku roka 1990.
Znamená to, že ŠTB bola aktívna aj potom, čo existovala vláda, v ktorej boli zastúpení názoroví oponenti komunistickej moci. Paradoxne na prelome rokov 89/90 sledoval odbor "vnútorného nepriateľa" aj bývalého generálneho tajomníka KSČ Miloša Jakeša a šéfa pražských komunistov Miroslava Štěpána. Analýza protokolov správy sledovania, ktorá bezprostredne podliehala prvému námestníkovi federálneho ministerstva vnútra generálovi Alojzovi Lorencovi, uvádza, že po 17. novembri podali 32 príkazov na sledovanie rôznych osôb. Najsledovanejšími občanmi Československa boli Václav Havel (krycie meno TOMIS), Alexander Dubček (ESER), reformný komunista Čestmír Císař (JARO 4), disidenti Petr Uhl (SKUPINA) a Václav Benda (DOKTOR) a bývalý vydavateľ Lidových novín Rudolf Zeman (ZÁMEK). Pod ostrým dohľadom boli aj pracovníci západných zastupiteľských úradov. Len v decembri ‘89 proti zamestnancom zastupiteľského úradu (ZÚ) USA prebehlo 85 akcií. Pracovníci ambasády SRN dostávali krycie mená podľa stromov: CEDR, SEKVOJ, BUK, zamestnanci veľvyslanectva Veľkej Británie podľa gréckej a rímskej mytológie: APOLON, HERAKLES, ROMULUS a Američania podľa názvov prvkov: URÁN, TANTAL, RÁDIUM.
Na poslednom mieste protokolov figurujú mená komunistických prominentov. Krycie meno Miloša Jakeša bolo ALFA 1. Ten bol sledovaný IV. správou koncom decembra 1989 i koncom januára 1990. Miroslav Štěpán ako ALFA 2 bol pod dohľadom 3. odboru "vnútorného nepriateľa" tiež koncom decembra. Ani pri jednej akcii ale nie je uvedené meno referenta, ktorý o sledovanie požiadal. Raritou medzi známymi osobami, ktoré ŠtB sledovala v roku 1989, bol aj nemecký tenista Boris Becker. Jeho krycie meno bolo ÚNOS.
Z analýzy tzv. Denných situačných správ (DSS), ktoré tvorili v ŠtB základný informačný tok smerom k ministrovi vnútra, vyplýva, že od konca novembra sa tajnej polícii situácia vymykala z rúk. Na rozdiel od informácií komunistických médií boli DSS fundované a vierohodné, aj keď ideologicky zafarbené. Presne sa informovalo o konaní demonštrácií, o počte účastníkov, o tom, ktoré školy a divadlá sa pripojili k štrajku, kto sa najviac angažuje, aké pomery panujú vnútri strán Národnej fronty, aké sú nálady medzi obyvateľstvom i medzi straníckymi funkcionármi. Kým nebolo na uliciach ešte príliš veľa letákov, DSS zaznamenávala aj ich texty. Napr.: "V Jablonci zaznamenali výskyt letákov zobrazujúcich pomocou fotomontáže polovicu hlavy súdruha Jakeša s polovicou hlavy (jeho nástupcu) súdruha Urbánka…Opatrenie: Po páchateľovi pátra O-ŠtB Jablonec nad Nisou v súčinnosti s VB."
Postupne sa prehlboval rozdiel v chápaní udalostí medzi radovými dôstojníkmi ŠtB v okresoch a krajoch s vedením Federálneho ministerstva vnútra. Nižšie štruktúry nedostávali z centra rozkazy potlačiť "nepriateľské prejavy", ale len výzvy k zdržanlivosti. Zvyšovala sa u ich nervozita a napokon sa objavili i otvorené výčitky.
V období po novembri sa ŠtB dôkladne zameriavala na stúpajúce prejavy nenávisti voči organizácii a svojim príslušníkom. "Od 26. 11. 1989 sú zisťované poznatky, že jednotlivé byty príslušníkov ZNB sú označované krížom v tvare "x". Toto označenie sa objavilo u príslušníkov žijúcich v Ostrave a okolí." Podobná správa prišla už predtým z Prahy. "Šíria sa fámy," píše sa v DSS, "podľa ktorých sa v Prahe vytvorili dve skupiny osôb, ktorých cieľom je likvidovať komunistov. Jedna skupina má typovať byty členov KSČ a na domové zvončeky lepiť červené značky. Druhá bude podľa týchto značiek byty vyhľadávať a likvidovať."
Pozornosť bola venovaná i dianiu na stredných a základných školách, ktoré navštevovali deti príslušníkov ŠtB. V dokumente ÚDV sa hovorí o tom, že "dňa 28.11. 1989 došlo cez prestávku v 7. triede v Ústí nad Labem k verbálnemu a napokon i fyzickému útoku na deti dvoch príslušníkov ZNB. Dvaja chlapci, ktorí spor vyvolali, slovne napadli svojho spolužiaka za to, že nosí tesilové nohavice ako Jakeš a snažili sa mu ich stiahnuť. Pri bitke sa obete zastala spolužiačka, ktorú tiež fyzicky napadli. Potom jeden z útočníkov roztrhal svoj pioniersky preukaz so slovami: "Vy komouši." Iniciátormi boli Martin M. a Radim S. Opatrenie: Informovaný bol námestník MV ČSSR." MARTIN ČAREK
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)