cu v Európe (OBSE). Na takéto nebezpečenstvo sa pripravila aj početná armáda organizátorov. Na summit má prísť 54 svetových štátnikov a spolu s nimi asi 6500 ľudí. Aj najdokonalejšia bezpečnostná sieť je však bezmocná proti vyčíňaniu prírody. Piatkové zemetrasenie na severozápade krajiny, už druhé v priebehu necelých troch mesiacov, spôsobilo organizátorom viac než len vrásky. A ako by to nebolo dosť, experti pripúšťajú možnosť, že v okolí Istanbulu sa zem otrasie ešte raz. Nikto nevie povedať, kedy presne by k tomu malo dôjsť. Desaťmiliónový Istanbul sa rozprestiera na brehoch Bosporskej úžiny, ktorá oddeľuje Európu od Ázie a zároveň leží nad hlavnou geologickou líniou zlomu. Napriek tomu tu však nebolo epicentrum zemetrasenia už od roku 1894. Seizmológovia sa zhodujú v tom, že Istanbul by sa mohol stať centrom zemetrasenia. Rozchádzajú sa však v predpovediach jeho intenzity.
Tureckí predstavitelia ešte v piatok považovali summit OBSE za boží dar. A to aj napriek tomu, že i bez otrasov zeme sú bezpečnostné opatrenia pred schôdzkou hotovou nočnou morou. Medzi očakávanými účastníkmi nechýbajú ani americký prezident Bill Clinton, ktorý do Turecka prišiel už včera a jeho ruský partner Boris Jeľcin. Len Clintonov tím tvorí 1500 ľudí, pre ktorých je zabezpečený jeden celý hotel pozorne strážený washingtonskou tajnou službou. "Máme pred sebou ťažkú úlohu, ale vyjdeme z toho s čistým štítom," povedal šéf istanbulskej polície Hasan Ozdemir.
Tureckí rebeli v minulosti vyskúšali už celý rad rôznych taktík. Od samovražedných atentátov až po molotovove koktaily, ktoré vyhadzovali z okoloidúcich áut. Obavy však prichádzajú aj zo zahraničia. Predovšetkým konflikt v Čečensku spôsobuje organizátorom ťažkú hlavu. Už v minulosti zažilo Turecko na svojom území drámu, ktorá mala korene práve na Kaukaze. V roku 1996 deviati muži uniesli trajekt, ktorý plával v tureckých vodách a na protest proti vojenskému zásahu Moskvy v Čečensku držali ako rukojemníkov 400 pasažierov. Tri roky nato sa zdá, že summitu bude dominovať opäť Čečensko.
18. a 19. novembra bude v Istanbule v pohotovosti približne 25-tisíc policajtov, mesto bude tiež v tichosti sledovať 12-tisíc skrytých kamier. "Každé miesto bude sledované predstaviteľmi v Ankare, v krízovom centre summitu v Istanbule a na policajnom ústredí. To zabezpečí kompletnú kontrolu," povedal starosta Istanbulu Erol Cakir. Summit OBSE bude pre Istanbul najväčšou bezpečnostnou skúškou od roku 1996, keď sa tu konala konferencia OSN o životnom prostredí.
Tak ako vtedy, aj teraz organizátori robia všetko pre to, aby delegáti summitu uvideli mesto len z tej najlepšej stránky. Z ulíc zmiznú detskí žobráci, bezdomovci. "Všetko, čo by nemuselo vyzerať dobre, zmizne," hovorí Ozdemir. Smutní však asi budú obyvatelia. Dva dni bude totiž odstavená v centre mesta všetka doprava a chodcov budú pravidelne kontrolovať. "Dúfam, že Istanbulčania budú tolerantní… Musíme to urobiť pre našu krajinu," povedal Cakir.