pred tohtoročným výročným stretnutím WTO, ktoré sa uskutoční koncom novembra, kde by sa mohlo rozhodnúť o opätovnom prijatí Číny do svetových obchodných štruktúr. Čína, deviaty najväčší svetový exportér, ktorá sa pokúšala opätovne dostať do WTO už niekoľko rokov, sa v tomto roku dostala najbližšie k svojmu cielu. Po bombovom útoku na čínsku ambasádu v Belehrade bolo jej úsilie prerušené na niekoľko mesiacov. Ani po obnovení rokovaní ich priebeh nebol bezproblémový. Americký zástupcovia opustili rokovania minulý piatok s tým, že dohoda nebude možná.
Podľa amerického prezidenta Billa Clintona je dohoda medzi jeho krajinou a Čínou dobrá nielen pre Spojené štáty a Čínu, ale pre celú svetovú ekonomiku. USA dohodou získali uvoľnenie prístupu na obrovský trh, pričom na druhej strane bude dohoda pre Čínu znamenať rýchlejšie napredovanie ekonomických reforiem. Američanom sa nakoniec podarilo získať to, čo najviac chceli a Čína najviac chránila, a to prístup nielen amerických firiem a produktov na finančný a telekomunikačný trh. Investície do týchto odvetví by mali priniesť krajine investície a tým aj napredovanie ekonomickej reformy. Čína ako deviaty najväčší svetový exportér dohodou a vstupom do WTO získa prístup na zahraničné trhy s nižšími obmedzeniami, pričom čínske dovozné clá klesnú na priemernú hodnotu 17 percent z terajších viac ako 22 percent. Pre Čínu však môže dohoda znamenať aj rast nezamestnanosti, keď neefektívne štátne firmy budú vystavené rastúcej konkurencii vstupujúcich zahraničných spoločností.
Dohoda sa stretla s pozitívnou odozvou hlavne amerických podnikateľov, ktorí už pôsobia v Číne. Ako však niektorí zdôrazňujú, ešte sú predčasné veľké oslavy, dôležité je to, ako bude Čína kroky na ktoré sa zaviazala, implementovať.