Ďalšie zo série amerických dát presvedčili finančné trhy o tom, že americká ekonomika stále vykazuje pozitívne výsledky. Zároveň bol výmenný kurz eura voči americkému doláru z tohto dôvodu počas celého obchodného dňa ostro sledovaný. Zverejnené dáta o americkom maloobchode a predaji za mesiac október boli na nezmenenej úrovni v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, čo bol už druhý mesiac v rade za sebou, keď maloobchod nevykázal nárast. Zmena výšky úrokových sadzieb tak podľa všetkého nebude nevyhnutnou do konca roku.
Hneď po zverejnení dát americký dolár posilnil voči euru na úroveň 1,0290 USD/1 EUR, ktorú však neprekonal, a neskôr sa obchodovanie skončilo na úrovni 1,0320 USD/1 EUR. Akciový index Dow Jones Industrial Average posilnil hneď v úvode približne o 50 bodov, avšak neskôr nadobudol časť strát späť.
Českej korune sa počas dňa podarilo prelomiť hranicu 36,400 CZK/1 EUR a neskôr zaparkovala na úrovni 36,330 CZK/1 EUR. Český trh sa postupne pokúša testovať nižšie úrovne a opatrne skúša, kedy na trh vstúpi aj česká centrálna banka. Pokiaľ by tak neurobila okolo hodnoty 36,300 CZK /1 EUR, je možné očakávať testovanie ďalších úrovní. Prerokovávanie daňovej reformy v poľskom parlamente prinieslo mierne oslabenie zlotému počas včerajšieho dňa. Samotné prerokovávanie sa posunulo pre nepriazeň počasia, čo len zvyšovalo nervozitu na trhu. Zlotý opätovne posilnil na úroveň 4,60 % od centrálnej parity v depreciačnej časti fluktuačného pásma, čo bolo značné oslabenie oproti hodnote 3,50 % od centrálnej parity. Čelní poľskí finanční predstavitelia prezentovali pripravenosť intervenovať v prípade potreby.
Slovenskej korune sa opätovne počas dňa nepodarilo prekonať hranicu 43,300 SKK/1 EUR, a to aj napriek domácemu dopytu, ktorý bol zaznamenaný v priebehu dňa. Správy o ďalšej emisii dlhopisov denominovaných v slovenských korunách môže zasiahnuť z krátkodobého hľadiska opätovne do vývoja výmenného kurzu koruny. BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Barrings)