Po trinástich rokoch svojho pôsobenia na čele Medzinárodného menového fondu ohlásil v utorok svoj odchod Michel Camdessus. Za hlavný dôvod svojej rezignácie označil na improvizovanej tlačovej konferencii vo Washingtone osobné dôvody. Jeho odchodu z čela MMF predchádzali mesiace obdivu aj kritiky "železnej ruky" najväčšieho a najsilnejšieho fondu na svete, na ktorého hlavu sa zosypali obvinenia z neprimeraných odporúčaní pre krízami postihnuté krajiny súčasne s pochvalami efektívnosti následných ekonomických opatrení.
Obraz pôsobenia M. Camdessusa je vizitkou pôsobenia fondu. Od začiatku roku 1987, keď sa tento Francúz stal výkonným riaditeľom fondu, MMF nasmeroval obrovské finančné sumy do krajín strednej a východnej Európy, ktoré sa po oslobodení z ťarchy komunizmu vydali na cestu ekonomických reforiem. Camdessus výrazne prispel k masovému rozšíreniu členskej základne MMF, ktorého členmi dnes nie sú len extrémne výnimky - Kuba, severná Kórea či zásluhou odmietavého postoja Číny aj Taiwan. História bude spájať meno tohto 66-ročného Francúza aj s poskytnutím najväčších záchranných balíkov ako dôsledku obrovského dominového efektu ekonomickej krízy juhovýchodnej Ázie v polovici roku 1997. Celkový objem finančných výpomocí poskytnutých krajinám v Ázii, Európe a Latinskej Amerike kumulatívne dosahuje okolo 100 miliárd dolárov. Štedrosť MMF v posledných rokoch bola tŕňom v oku najmä americkému Senátu, ktorého konzervatívni lídri boli najväčšími kritikmi údajne netransparentných a neefektívnych výpomocí MMF. Nie náhodou to bol práve vodca majoritných konzervatívcov Trent Lott, ktorý v roku 1998 vyzval Camdessusa, aby odstúpil, a prisúdil mu prívlastok socialistu z Francúzska.
MMF vždy čelil rozdielnosti názorov najväčších "sponzorov" fondu, medzi ktorých okrem USA patria najmä bohaté krajiny západnej Európy, a ostatných svojich členov. Hoci oficiálni predstavitelia svetových mocností pozitívne hodnotia 13-ročné pôsobenie Camdessusa vo fonde, jeho odchod bude zrejme vždy spájaný s aférou okolo sprenevery peňazí, ktoré MMF poskytol Rusku v rámci niekoľkých záchranných balíčkov a ktoré podľa neoficiálnych informácií skončili na súkromných účtoch ľudí blízkych kremeľskej Rodine. M. Camdessus bol podľa médií najviac prorusky orientovaným vrcholným predstaviteľom MMF a údajne bol detailne informovaný o osude pôžičiek, ktoré fond poskytol Rusku. Dôsledkom toho bola vlna podozrení a obvinení Camdessusa z podpory korupcie nielen v Rusku, ale priamo v organizačnej štruktúre MMF. Obvinenia však nikdy neboli hodnoverne vyvrátené ani potvrdené.
MICHAL NALEVANKO