susov pád sa podpísala najmä jeho "neschopnosť predvídať". Už v roku 1997 ho zaskočila devalvácia v Thajsku, v roku 1998 jej obdoba v Rusku.
Profesora baltimorskej Univerzity Johna Hopkinsa Steva Hanka v USA považujú za jednu z najvýznamnejších autorít v oblasti ruskej ekonomiky. Aj napriek tomu, že je ku Camdessusovi kritický, uznáva jeho profesionálne kvality a vinu za prepuknutie škandálu v Rusku dáva skôr demokratickému prezidentovi Clintonovi. Camdessus sa na vzniku Russiagate "previnil nanajvýš tým, že sa vehementnejšie nepostavil voči Clintonovmu tlaku v prospech Kremľa a nezastavil ďalšie pôžičky už pred niekoľkými rokmi. Ak by to bol spravil, je možné, že by prinútil Rusov, aby zmenili kurz. Prial by som si, aby aspoň teraz Clinton s plechovým ,ksichtom‘ žiadal Jeľcina, nech si konečne spraví doma poriadok".
Moskva musí podľa neho zastaviť pranie špinavých peňazí a úplatkárstvo. Hanke tvrdí, že Rusi by mali zároveň pristúpiť k "naviazaniu rubľa na dolár, ak nie rovno začať používať dolár ako platidlo v bežnom styku". Hanke pritom nevidí v Camdessusovom predčasnom odchode zo scény nijakú tragédiu. "Skôr naopak, verím že sa ním začne písať nová kapitola svetovej globalizácie a zo zlého policajta sa MMF pretransformuje na kulantného finančníka."
Už v čase nedávneho odhalenia recyklácie takmer 7 miliárd dolárov pôžičiek MMF Rusku prostredníctvom Bank of New York sa Camdessus dostal pod tlak amerického Senátu. "Riaditeľ je socialista a bol by som rád, keby sa nám podarilo zbaviť sa ho," vyhlásil úplne bez škrupúľ obávaný vodca republikánov Trent Lott. Camdessus vraj podobné obvinenia komentoval lakonicky: "Zatiaľ čo tu v Amerike mi nadávajú do socialistov, doma ma obviňujú z anglosaského neoliberizmu." Republikáni sú na Camdessusa nahnevaní a majú na to plné právo aj po jeho odchode. Odchádzajúci riaditeľ sa totiž "pokúsil vziať so sebou vo volebnom roku aj ruské matriošky", konštatoval milánsky denník Corriere della Sera, ktorý stál pri zrode aféry Russiagate.
So spokojnosťou, ktorú Camdessusov odchod vyvolal za oceánom, sa však rozhodne nestotožňujú v Moskve. "Zmena vo vedení fondu by nebola dobrou správou," priznáva ruský minister financií Michail Kasjanov. V decembri by malo Rusko realizovať splátku svojho dlhu MMF vo výške 800 miliónov dolárov. Kasjanov už začiatom mesiaca priznal, že tieto peniaze môže Rusko vziať len z valutových rezerv alebo z rozpočtu. Ten však v súčasnosti už aj tak zaťažujú mimoriadne výdavky na vojenské operácie v Čečensku. V praxi to teda môže znamenať ďalšiu devalváciu rubľa. Keď Camdessus nedávno vyhlásil, že "reformy v Rusku by mali mať sociálny charakter a nemali by byť spojené s prudkým zhoršením života obyvateľstva", istý bývalý ruský účastník rokovaní s MMF vraj poznamenal, že ho skoro odvolajú - píšu internetové noviny Gazeta.ru. Denník pripomína, že v tomto roku fond mnoho ráz odložil rozhodnutie uvoľniť pre Rusko predpokladaných 640 miliónov dolárov. "Ak nedostaneme tranžu dovtedy, kým Camdessus odíde, do budúceho leta môžeme na peniaze MMF pokojne zabudnúť. Bolo by predsa naivné myslieť si, že nový riaditeľ fondu sa bude ako prvým zaoberať úverovaním krajiny, ktorá balansuje na hranici úplného prepadu."
(bj, jk)