Britský premiér a predseda Labouristickej strany Tony Blair podráždil francúzsku ľavicu svojím návrhom na premenovanie Socialistickej internacionály, ktorá je jednou z najstarších európskych politických inštitúcií. Jej predchodkyňu zakladal v roku 1864 sám K. Marx. Blair v rozsiahlom článku, ktorý v predvečer včerajšieho otvorenia 21. kongresu Socialistickej internacionály publikoval Le Journal du Dimanche, vyzval socialistov, aby "tvárou v tvár novej situácii, vyvolanej globalizáciou, nemali zostávať v pozícii nehybných strážcov prekonaných dogiem".
Blair navrhuje premenovať Socialistickú internacionálu na Centre-Left International, čiže stredo-ľavú internacionálu. Jeho hlavným argumentom je tvrdenie, že mnohé z najprogresívnejších politických myšlienok vychádzajú z politických strán, ktoré sa vyhýbajú termínu "socialistický". Ako príklad uvádza Demokratickú stranu amerického prezidenta Billa Clintona. Socialistická internacionála má v súčasnosti 140 členských strán a podľa Blaira v nej príliš dominujú Európania.
Socializmus sa takmer úplne vytratil zo slovníka britskej Labouristickej strany, reformovanej práve Blairom. Niektorí pozorovatelia tvrdia, že tento trend je dôsledkom rozdielneho chápania niektorých politických termínov vo Veľkej Británii a v kontinentálnej Európe. Hoci francúzska ľavica sa stále drží názvu Socialistická strana, niektoré európske socialistické strany sa ho už vzdali. Z rakúskych socialistov sa tak na prelome 80. a 90. rokov stali sociálni demokrati, talianski komunisti sa postupne vzdali kosáka a kladiva a po dvojnásobnom premenovaní sa teraz nazývajú ľavicovými demokratmi. Po úspešnom obsadení politického stredu vo Veľkej Británii sa Tony Blair pokúša pomôcť posunúť celú európsku ľavicu smerom k politickému stredu. Jeho hľadanie tzv. tretej cesty našlo zatiaľ jednoznačnú podporu u nemeckého kancelára Schrödera a talianskeho premiéra D‘Alemu. Obom sa - podobne ako Blairovi - podarilo posunúť politiku ľavice viac do politického centra, čím získali hlasy mnohých centristických voličov.
Doterajší predseda Socialistickej internacionály, bývalý francúzsky premiér Pierre Mauroy však askékoľvek Blairovo poškuľovanie po zmenách rázne odmietol. Ešte väčšie prekvapenie údajne spôsobil návrh prizvať do internacionály Demokratickú stranu Billa Clintona, ktorú nepovažuje za socialistické hnutie. Na pozadí tohto sporu je aj konečná podoba tzv. parížskej deklarácie, ktorá sa má stať programovým vyhlásením socialistov pre tretie tisícročie. Kongres by mal súčasne potvrdiť vo funkcii predsedu bývalého portugalského premiéra Antonia Gutierresa. Gutierres je na rozdiel od "konzervatívneho" Mauroya považovaný za nositeľa progresívnych tendencií.
MATÚŠ MINÁRIK, Glasgow
(Autor je spolupracovníkom SME)
doplnené z ČTK