Vo štvrtok sme boli svedkami historického kroku. Centrálna eurobanka zdvihla po prvý raz od svojho vzniku v januári tohto roku úroky: sadzba pre krátkodobé medzibankové obchody sa zvýšila z 2,5 % na 3,0 %. Zatiaľ čo 8. apríla sme boli svedkami poklesu úrokovej euromiery, 4. novembra boli politici v štátoch menovej únie konfrontovaní s jej zvýšením. Samozrejme, neboli nadšení. Napríklad nemecký minister financií Hans Eichel s povzdychom konštatoval, že štát bude musieť ročne vydať o 1,5 miliardy mariek viac na splácanie erárnych dlhov. Frankfurtskí strážcovia menovej stability v eurozóne sú však od politiky nezávislí. Ich prvoradým cieľom je boj proti inflácii, či presnejšie povedané, snaha už v zárodku zabrániť priveľkej miere zvyšovania spotrebiteľských cien. A práve týmto úsilím odôvodnil prezident Európskej ústrednej banky Wim Duisenberg štvrtkové opatrenie: Na jednej strane sa zdražila ropa v uplynulých mesiacoch na takmer dvojnásobok, čo sa premietne nielen do cien benzínu a vykurovacieho oleja, ale aj do ďalších výrobkov, ktorým slúži ropa ako základná spracovateľská surovina. Na strane druhej rátajú ekonomickí odborníci s pomerne silným ekonomickým rastom v štátoch menovej únie. Hrubý europrodukt sa podľa týchto výpočtov zvýši v budúcich 12 mesiacoch o približne 3 %. To bude mať za následok rozšírenie manévrovacieho priestoru podnikov na zvyšovanie cien. Takže, na obzore sa v euroregióne začal vynárať prvý náznak hrozby rastu miery inflácie a centrálna eurobanka rázne podčiarkla, že boj proti zvyšovaniu spotrebiteľských cien považuje za svoju prvoradú úlohu.
Zdvihnutie úrokovej sadzby nemalo na medzinárodné burzy priveľký vplyv. Aktéri na parkete totiž rátali s týmto opatrením a v poslednom čase ho zakomponovali do kurzov účastín. DAX (index 30 najväčších nemeckých akciových spoločností) sa vo štvrtok viac-menej pohodlne vznášal nad psychologicky dôležitou hranicou 5500 bodov a ani ukazovateľ Dow Jones Euro Stoxx 50 (index 50 najvýznamejších akciových eurospoločností) nezaznamenal razantné výkyvy - pohyboval sa pozvoľna pod úrovňou 4000 bodov.
Zraky burziánov sú teraz uprené na Spojené štáty. Ústredná americká banka rozhodne na zasadaní 16. novembra, či aj ona zdvihne úrokovú sadzbu. Veľká väčšina obchodníkov na Wall Street počíta s jej miernym zvýšením. Tento menový krok už takisto zakomponovali do akciových kurzov. Hlavný americký barometer Dow Jones Industrial Average (index 30 najväčších amerických priemyselných a technologických gigantov) sa pred časom vyhupol nas hranicu 10 500 bodov. Keď sa na newyorskom parkete presadí názor, že očakávané opatrenie bude posledným v dohľadnom čase, potom pravdepodobne dôjde k ďalšiemu zvyšovaniu kurzov.
Slovenské akcie zažili na nemeckej burze podľa Boerse Online viac-menej neutrálny týždeň. Nafta zostala 2. novembra oproti 26. októbru na 9,40 EUR, Slovakofarma na 49,50 EUR, VSŽ na 2,50 EUR a Váhostav na ročnom minime 5,40 EUR. Jedine Slovnaft klesol na 17,50 EUR - čo je po minulotýždňovom vzraste o 23 % pochopiteľná korekcia.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov