RÍM, NAÍ DILLÍ (TASR, jk) - Pápež Ján Pavol II. včera pricestoval na návštevu Indie. Jeho príchod sprevádzali obrovské protestné demonštrácie. "India na konci tisícročia je na míle vzdialená Indii z roku 1986, kedy Ján Pavol II. navštívil krajinu po prvý raz. Aj vtedy sa síce ozývali kritiky, ale na subkontinente ešte dožívala tisícročná kultúra náboženskej tolerancie krajiny, ktorej obyvatelia tradične vyznávajú stovky bohov" - konštatuje v súvislosti s cestou talianska tlač. Podľa arcibiskupa z Naí Dillí mons. Alana de Lastica sa "od januára 1998 stali kresťania obeťami väčšieho množstva násilností, ako tomu bolo za uplynulých 50 rokov". Správy o zavraždených kňazoch, znásilnených rehoľných sestrách a zničených kostoloch sa stali každodennou súčasťou života. V predvečer návštevy sa v hlavnom meste Naí Dillí uskutočnila obrovská protestná demonštrácia, ktorej iniciátori prišli až zo vzdialenej Goy - mesta, ktoré je historickým centrom indického katolicizmu. Kamión, zaparkovaný v centre mesta, bol pomaľovaný drastickými scénami z obdobia inkvizície, ktorá v 17. storočí zasiahla aj Gou. India ako keby zabudla na dielo, ktoré vykonala Matka Tereza - konštatujú viacerí medzinárodní pozorovatelia. Na spiatočnej ceste z Indie sa Ján Pavol II. zastaví v Gruzínsku, kde sa v dňoch desiateho výročia pádu Berlínskeho múra stretne s bývalým ministrom zahraničných vecí Sovietskeho zväzu Eduardom Ševardnadzem. Táto 89. zahraničná pápežova cesta je zároveň jeho poslednou v tomto tisícročí.CHRONOLÓGIA1788 - Británia založila prvú kolóniu na území Austrálie (Nový Južný Wales).
1901 - Austrália získala nezávislosť od Británie, zostala však členom Commonwealthu s britskou kráľovnou ako hlavou štátu.
1931 - Westminsterský štatút dal Austrálii právo viesť vlastnú zahraničnú politiku, vydávať vlastné zákony, rozhodovať o otázkach vojny a mieru.
1986 - Austrália získala faktickú nezávislosť. Posledné zbytky britskej moci obmedzili Austrálskym zákonom.
1993 - Prvýkrát sa za odstúpenie britskej kráľovnej ako hlavy austrálskeho štátu v prieskume verejnej mienky vyslovila väčšina účastníkov prieskumu.
1995 - V tom čase vládna Austrálska labouristická strana prisľúbila vypísanie referenda o zmene na republiku. (ČTK, r)