Nedávna nie príliš priaznivá správa Európskej komisie spôsobila na českej domácej scéne doslova politické zemetrasenie. Iba jediný muž, zodpovedný za integráciu, si svoje pozície posilnil. Hlavný vyjednávač Pavel Telička (34) bol v rámci personálnych zmien menovaný do funkcie štátneho tajomníka MZV. Skutočnosť, že je jediným štátnym tajomníkom v kabinete, ktorý na rozdiel od toho slovenského podobnú funkciu nepozná, prezrádza súčasne posilnenie pozície hlavného vyjednávača a zároveň stúpajúcu hviezdu muža, ktorý tento úrad momentálne zastáva.
Svet vnímal dlho ČR ako príklad úspešnej transformácie - success story. Teraz sa však šťastena od vás odvracia chrbtom. Na Slovensku sme zažili presne opačný vývoj. Je tento trend v prípade ČR opodstatnený, alebo je to skôr záležitosť psychológie?
"Myslím si, že oboje. Začalo to success story a vôňa každej takejto success story časom vyprchá. My sme si to vyskúšali sami na sebe. Po úspechu príde vytriezvenie, ktoré sa častokrát dostane až do toho druhého extrému. Myslím si, že každý dnes vníma Slovensko ako krajinu, ktorá sa za posledné obdobie výrazne posunula - predovšetkým politicky. Na druhej strane ale pozvaním k rokovaniam všetko len začína."
Ako sa však dá vysvetliť ten obrovský vzostup a nasledujúci pád v prípade ČR?
"Robili sme síce mnoho chýb a polovičatých riešení, ale každý nás aj tak rád vnímal ako dobrý príklad pre ostatných. Postupne sa najmä zásluhou našej i zahraničnej tlače vytvoril nadnesený imidž, ktorý nezodpovedal skutočnosti. Rovnako sme sa však bez vlastného pričinenia teraz dostali do druhého extrému. Keď sme totiž začali riešiť niektoré problémy, ktoré sme predtým podcenili, dostali sme sa do zložitejšej vnútropolitickej situácie a zázrak sa začal rozplývať. Dnes nepoznám v strednej a východnej Európe sebakritickejšiu krajinu, ako je ČR, aj keď musím zdôrazniť, že negatívny imidž opäť nezodpovedá skutočnosti."
Ako ste vy osobne vnímali poslednú správu Európskej komisie, ktorá bola dosť kritická?
"Tá správa prišla v dobrú dobu a aj napriek nedostatkom a chybám, ktoré obsahuje, je dobre spracovaná a objektívna: identifikuje problémy a zároveň naznačuje riešenia. Nehovorí sa v nej ale takmer o ničom podstatnom, čo by sme nevedeli aj doma."
A domáce reakcie?
"Videl som tú tohoročnú reakciu trochu inú, ako bola tá pred rokom. Tentoraz som presvedčenejší o tom, že nám to konečne došlo a že niektoré politické subjekty budú hľadať konsenzus v prípade európskych záležitostí omnoho ľahšie, ako tomu bolo v minulosti."
Až doteraz postupovala celá prvá skupina pozvaných krajín jednotne. EK však uvažuje o tom, že kompaktný pelotón rozpustí…
"Vy ste možno v odlišnej situácii, rokovania ešte len začínate, ale pre nás bude obdobie nasledujúcich 12 mesiacov, kedy sa začína postupne diferencovať prvá skupina rokujúcich krajín, rozhodujúce. Musíme úniu v oblastiach, kde nám boli vyčítané slabiny, opäť presvedčiť. Zaregistroval som už niekedy od apríla - mája nový pozitívny trend. A to nielen v ekonomickej oblasti. Osobne chápem správu ako výzvu a poslednú príležitosť, aby krajina, ktorá na to jednoducho má, vstupovala do únie medzi prvými."
Do Bratislavy ste sa prišli podeliť o skúsenosti s integráciou. Je známe, že veľa krajín bolo síce Bruselom povolaných, v prvom kole bude však vyvolených len pár najšťastnejších. Nakoľko je teda možné vôbec hovoriť o spolupráci?
"Budem v tejto otázke úplne úprimný a myslím si, že to môže slovenskú stranu ešte viac vybičovať k zvýšenému úsiliu: nemôžete podceňovať, že my máme za sebou už rok a pol rokovaní. To je obrovský kus práce. Spolupráca - to áno, môžeme sa navzájom podeliť o naše skúsenosti, ale ostatné je všetko len a len na vás. Ste rovnako zodpovední za vašu vlastnú integráciu, ako my za našu. Vlak je rozbehnutý a aj my musíme prikladať do kotla našej lokomotívy ostošesť, aby sme nezaostali. Nikto nebude na nikoho čakať, aj napriek tomu, že by sme si skutočne úprimne priali, aby sme do únie vstupovali spoločne." JURAJ KITTLER