Kto niekedy strávil dovolenku na Jadrane, vie, že celé pobrežie od chorvátskeho Splitu až po čiernohorský Bar priam miluje príjemný šuchot nemeckých mariek. Dokonca v samotnom Srbsku ľudia počas náletov súčasne hromžili na západné lietadlá, svoje úspory však paradoxne veľmi ochotne vymieňali za meny nenávidených agresorov.
Keď administrátor OSN pre Kosovo Bernard Kouchner rozhodol v septembri o tom, že juhoslovanský dinár nahradí nemecká marka, mnohí to považovali za trúfalosť. Rozhodnutie však len formálne potvrdilo skutkový stav vecí. V utorok sa vzdala dinára kvôli nemeckej marke aj Čierna Hora. "Jednoducho sa to už ďalej nedá," tvrdí jeden z majiteľov domácich penziónov v čiernohorskej Budve. "Dinár nás postupne všetkých ťahal ku dnu. Z našich pláží už takmer zmizli cudzinci, celá ekonomika stagnuje kvôli embargu na Srbsko. Ešte aj Rusi, ktorých tu bolo pred rokom požehnane, zostali uplynulú sezónu radšej doma. Neprišli zo strachu pred Kosovom."
Pokladník na miestnej autobusovej stanici ešte pred niekoľkými dňami vôbec nerozlišoval, či niekto platí v markách alebo v dinároch. Mladík s ruksakom na pleciach ho však úpenlivo prosí, aby mu zo stomarkovky nevydával v dinároch, že ešte dnes opúšťa krajinu a v zahraničí ich nikto nechce vymeniť. "Nemám marky, jednoducho nemám. Nikto nimi dnes ešte neplatil, príďte neskôr," krúti rezolútne hlavou pokladník. Autobus do chorvátskeho Dubrovníka, na ktorý má mládenec namierené, však už nespokojne túruje motory na neďalekom nástupišti. Akoby chcel naznačiť, že sa na nikoho nečaká a najbližší "pravidelný" spoj ide až o týždeň. Obe krajiny sú ešte stále vo vojne. "Tak dobre," rezignuje po chvíli mladík, "päť mariek je pre vás, ale nedávajte mi dináre". Pokladníkov široký úsme prezrádza, že dosiahol presne to, čo chcel. Zo zásuvky vyberá tučný zväzok markových bankoviek.
"Na zavedení marky v Čiernej Hore budú škodovať iba pouliční veksláci. Ich aktivity jednoducho prevezmú oficiálne banky," konštatuje s neskrývanou iróniou čiernohorský ekonóm Nebojsa Medojevič. Otázka však znie, či bude Kosovo a Čierna Hora zároveň aj medzi prvými krajinami, ktoré s prechodom na jednotnú menu nahradia marku eurom. Teoreticky je to možné, zhodujú sa viacerí predstavitelia Európskej komisie v Bruseli. Podobne ako v prípade marky, tak aj v prípade eura však nebude mať Priština ani vláda v Podgorici žiadny vplyv na menovú politiku EÚ. Je ale nanajvýš pravdepodobné, že 1. januára 2002 začne euro cirkulovať nielen v krajinách pätnástky, ale aj na Balkáne. Integrovať sa dá všelijako. JURAJ KITTLER