sme sa obrátili na rektorov niekoľkých slovenských univerzít.
IGOR HUDOBA, rektor Slovenskej technickej univerzity v Bratislave: "Odporúčanie Akreditačnej komisie beriem ako rozhodnutie grémia, ktoré je zložené z najkompetentnejších odborníkov nominovaných vedeckými radami vysokých škôl a plne sa s nimi stotožňujem. Majú moju plnú dôveru a ich závery považujem za zhodnotenie objektívnych faktov na daných vysokých školách. Myslím si, že nikto by ich nespravil profesionálnejšie ako súčasná Akreditačná komisia. Problém treba vidieť z pohľadu študentov, malo by sa im umožniť dokončiť začaté štúdium. Som si vedomý, že pôjde o veľmi ťažký a zložitý proces. Osobne ľutujem, že sa k podobnému riešeniu neprikročilo pred trištvrterokom, vtedy by bol ten proces ľahšie realizovateľný."
LADISLAV ŠOLTÉZ, rektor Trnavskej univerzity: "Akreditačná komisia je zložená z nezávislých členov, ktorí nie sú pod žiadnym politickým vplyvom, a preto im verím. Ich rozhodnutie je odborné, a nie, ako by to niektorí z akademickej obce radi videli, politické. Nie celkom však môžem súhlasiť s návrhom na zlúčenie dvoch trnavských univerzít. O tom by napokon musela rozhodnúť vláda a parlament. S takýmto riešením by sme naisto nesúhlasili. My sme však pripravení, a takto sme to prezentovali aj kolegom z Univerzity sv. Cyrila a Metoda, otvoriť nové fakulty, na ktoré by sme študentov z postihnutej univerzity zobrali. Bolo by ideálne, keby sa na tomto riešení podieľali aj iné slovenské univerzity."
IMRICH OKENKA, rektor Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre: "Závery komisie sú jednoznačné a jasné, preto si myslím, že minister by sa s nimi mal stotožniť. Študenti by sa v rámci možností mali rozptýliť na iné univerzity, ktoré sú v danom odbore akreditované. Na druhej strane je však pravda, že na neakreditované odbory sa mohli dostať pri menšej náročnosti na talent a vedomosti. To je veľká dilema, pretože kapacity ostatných univerzít sú naplnené na sto percent. Napríklad u nás na príbuznej fakulte ekonomiky a manažmentu je to beznádejné, sme úplne plní. Odmietli sme študentov s výborným prospechom, tak by bolo asi neetické zobrať ako náhradníkov tých, ktorí u nás prijímačky nerobili."
JURAJ STERN, rektor Ekonomickej univerzity v Bratislave: "Už pri vzniku týchto troch univerzít som premiérovi Mečiarovi tlmočil svoje negatívne stanovisko. Zotrvávam na ňom a ľutujem, že sa s definitívnym rozhodnutím tak dlho čaká. Tým, že sa prijali další študenti, je tento problém ešte bolestivejší. Podľa môjho názoru všetky tri univerzity ohrozujú kvalitu slovenského vysokoškolského vzdelávania a znižujú úroveň ostatných škôl v porovnaní so Západom. V otázke, čo so študentmi, treba postupovať citlivo, a to i napriek tomu, že mnohí si túto situáciu privodili zámerne. Veď vedeli, do čoho idú, a vstupovali tam s určitým rizikom. Aj tak by sme sa k nim nemali zachovať macošsky, treba nájsť nejaký model, čo s nimi. Som za to, aby im bolo umožnené pokračovať v štúdiu na akreditovaných fakultách. Musí sa to však udiať spravodlivo."