eľňa mala získať nové finančné zdroje emisiou hypotekárnych záložných listov. "V súčasnosti už pracujeme na projekte vydania hypotekárnych záložných listov. Investovať do nich by mali predovšetkým významní obchodní partneri - Volkswagen, Prvá stavebná sporiteľňa, Slovenský plynárenský priemysel," povedala včera pre denník SME viceprezidentka Slovenskej sporiteľne Zdena Gacíková.
Od 1. júla, keď sporiteňa začala poskytovať hypotekárne úvery, poskytla banka tri úvery v celkovom objeme 3,5 mil. Sk. "Dnes máme rozpracovaných ďalších 41 úverových zmlúv, čo predstavuje asi 35 miliónov korún," podčiarkla Z. Gacíková. Nízky počet dosiaľ poskytnutých hypotekárnych úverov súvisí s relatívne vysokým úročením - 13,25 percenta - ktoré banka požaduje. Pod nárast záujmu o tento druh úveru sa podpísala až novela zákona o bankách, schválená v prvej polovici októbra, upravujúca výšku štátneho príspevku - 6 percent. Výška úrokovej sadzby z hypotekárneho úveru sa tak znížila na 7,25 percenta, čo je v súčasnosti najnižšia sadzba na slovenskom finančnom trhu. Hypotekárny úver je celý čas bonifikovaný úrokom, ktorý bol platný v čase jeho poskytnutia. Slovenská sporiteľňa garantuje výšku úrokovej sadzby hypotekárnych úverov poskytnutých do konca tohto roku na obdobie piatich rokov. Po uplynutí tejto lehoty sa úroková sadzba aktualizuje.
Percentuálna výška štátneho príspevku na zmluvy o hypotekárnych úveroch sa určuje zákonom o štátnom rozpočte. "Na základe jeho návrhu na budúci rok predpokladáme, že výška štátneho príspevku ostane aj v roku 2000 nezmenená," zdôraznila Z. Gacíková. Štátny príspevok sa poskytuje maximálne do výšky hypotekárneho úveru 2,5 mil. Sk na jednu bytovú jednotku. Suma presahujúca tento limit je úročená úrokovou sadzbou, ktorá nie je znížená o percento štátneho príspevku.