stability a mieru. Napriek nedostatkom, napríklad v oblasti nezávislého súdnictva či jazykového zákona, má však Macedónsko ambície stať sa stabilizujúcim prvkom juhovýchodnej Európy.
Medzi najväčšie problémy krajiny patrí narastajúca nezamestnanosť, ktorej miera presiahla už 34 percent, a málo dynamický rozvoj ekonomiky. Celkový vývoj v krajine do značnej miery ovplyvňuje národnostná otázka. Podľa údajov z roku 1994 žije v Macedónsku 22,9-percentná menšina Albáncov (ktorá však neoficiálne deklaruje až 30-percentný podiel obyvateľstva), turecká menšina predstavuje 4, srbská menšina 2 a Rómovia tiež 2 percentá, 9 percent tvoria iné národnosti. V Macedónsku sa v nedeľu uskutočnilo prvé kolo prezidentských volieb pod dohľadom medzinárodnej komisie na dohľad nad voľbami. Súperilo šesť kandidátov: Vasil Tupurkovski (Demokratická alternatíva), Tito Petkovskij (Sociálnodemokratická únia Macedónska), Boris Trajkovski (Demokratická strana macedónskej národnostnej jednoty), Stojan Andov (Liberálnodemokratická strana) a dvaja albánski kandidáti Muharem Nedzipi (Demokratická strana Albáncov) a Mumamed Halili (Strana demokratickej prosperity). K volebným urnám pristúpilo asi 70 percent obyvateľov. Najúspešnejší bol Tito Petkovski, ktorý podľa predbežných výsledkov zvíťazil nad Borisom Tajkovskim s viac než stotisícovým náskokom hlasov a stretne sa s ním v druhom, rozhodujúcom volebnom kole 14. novembra. Petkovski v rámci svojej kampane zdôrazňoval "podporu silného a stabilného štátu", pričom odsudzoval sen o "veľkom Albánsku" a samostatnom Kosove ako aj koncepciu Macedónska, ktoré by sa prezentovalo dvoma hymnami a zástavami. Petkovski zdôrazňoval potrebu pokračovania v politike doterajšieho prezidenta Kira Gligorova, ktorý bol pri moci od roku 1991.
Predbežné víťazstvo opozičného politika je prekvapením. Väčšmi sa očakával úspech Trajkovského alebo Tupurkovského, ktorí ako mladí moderní politici s veľkým dôrazom na rozvoj ekonomiky a vstup zahraničného kapitálu mali väčšiu popularitu. Podľa analytikov znamená toto predbežné víťazstvo vyslovenie nespokojnosti s terajšou koalíciou. Očakáva sa, že v druhom kole rozhodnú práve hlasy albánskych voličov, ktorí v prvom kole volili svojich kandidátov.
MÁRIA ČIERNA, Skopje
(Autorka pracuje ako tlačová tajomníčka UNHCR v Macedónsku)