Po prvý raz budú v ňom totiž s platnosťou od 1. novembra zástupcovia moderných technologických odvetví: softvérový gigant Microsoft, výrobca počítačových čipov Intel a telekomunikačná spoločnosť SBC Communications. Spolu s nimi sa do Dow Jonesu dostala aj firma Home Depot, ktorá je popri koncerne Wal-Mart druhou najväčšou americkou maloobchodnou sieťou. Obeťou tejto radikálnej zmeny štruktúry najdôležitejšieho amerického burzového barometra sa stali "klasické" priemyselné koncerny, ktoré boli v indexe Dow Jones dlhé desaťročia. Konkrétne ide o ropnú spoločnosť Chevron, výrobcu pneumatík Goodyear, chemický koncern Union Carbide a obchodnú sieť Sears&Roebuck.
Microsoft a Intel sú reprezentantmi dynamicky sa rozvíjajúceho technologického priemyslu. V posledných rokoch zaznamenali na technologickej burze Nasdaq raketový vzostup hodnoty akcií. Ide pritom o pomerne mladé firmy: Microsoft uzrel svetlo sveta v roku 1975, Intel v roku 1986. Ich vzatie do Dow Jonesu bolo vskutku logickým krokom: Microsoft je (keď vynásobíme počet účastín ich hodnotou) najväčšou a Intel treťou najväčšou akciovou spoločnosťou na svete.
Zmena štruktúry Dow Jonesu sa odohrala na pozadí čoraz viac sa utvrdzujúceho presvedčenia aktérov na Wall Street, že americká centrálna banka zdvihne v polovici novembra úrokovú mieru. Väčšina aktérov na parkete je však súčasne pevne presvedčená, že po tomto kroku zostanú úrokové sadzby dlhší čas stabilné. Keď sa k tomuto poznatku pridali vo štvrtok mimoriadne pozitívne americké makroekonomické údaje, nečudo, že došlo k ozajstnému kurzovému ohňostroju. Priaznivé dáta o veľkom náraste spotreby (teda lepších odbytových podnikových možností, čiže možnosti vyšších ziskov) a nízkom raste zárobkov (čím poklesla pravdepodobnosť zvýšenia miery inflácie) boli balzamom na ťažko skúšanú burziánsku dušu. Výsledok: Štvrtkové nadšenie prejavujúce sa v náraste Dow Jonesa za jeden deň o vyše 2 %, z 10 394 na 10 623 bodov, za ktorým nasledovalo piatkové jednopercentné posilnenie na 10 729 bodov.
Slovenské akcie zaznamenali na nemeckej burze podľa údajov Boerse Online pozitívny týždeň. Nafta Gbely stúpla k 20. októbru oproti 19. októbru o 2,17 % na 9,40 EUR a Slovnaft dokonca o 23,76 % (!) na 17,50 EUR, čo je v prípade bratislavského petrochemického kombinátu ročné maximum. Hodnota zvyšných slovenských účastín kótovaných na nemeckej burze zostala nezmenenená: Slovakofarma na úrovni 49,50 EUR, VSŽ Košice na 2,50 EUR a Váhostav Žilina na ročnom minime 5,40 EUR.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov