Keď votrelci v plášťoch vytiahli kalašniky, arménski zákonodarcovia sa vrhli pod poslanecké lavice. Konstantin Petrosian je novinár a práve pracoval na rutinnom spravodajstve z rokovania poslaneckej schôdze. To, čo sa v stredu podvečer v rokovacej miestnosti udialo, opísal nasledovne:
„Ministri odpovedali na otázky poslancov. Pri mikrofóne bol minister financií Levon Barchudarian, keď náhle do sály vtrhli štyria ozbrojení muži. Začali paľbu po sále, na poslancov… Stalo sa to tak rýchlo, že som bol v totálnom šoku. Jeden z nich oznámil: Prišli sme potrestať tých, ktorí pili krv národa.“ Podľa slov novinára Petrosiana votrelci oznámili, že ide o prevrat a chceli, aby televízne kamery udalosť zaznamenali. Zrnitý televízny záznam, ktorý odvysielali neskôr svetové televízne stanice, ukazuje strelcov rýchlo pristupujúcich k pódiu a páliacich do členov vlády, ktorí sedeli v prvom rade. Podľa ruskej agentúry Itar-Tass nariadil jeden z útočníkov poslancom parlamentu, aby vypli svoje mobilné telefóny. Petrosiana a ďalších novinárov, ktorí boli v parlamente, z rokovacej sály vyviedol na slobodu jeden z útočníkov, v ktorom spoznali Nairiho Unaniana, bývalého člena nacionalistickej strany Dašnak. Desiatky poslancov však zostali v budove ako rukojemníci. Potom prišli policajné autá a sanitky.
Arméni boli šokovaní brutálnym teroristickým aktom v budove parlamentu. Ich šok sa však miesil s obavami, že by tieto udalosti mohli zaviniť ešte väčšiu nestabilitu. Väčšina pritom zavrhuje politické motívy činu a súdi, že útočníci boli jednoducho vyšinutí. „Boli to presne tí ľudia, ktorí mohli pre Arménsko niečo vykonať. Je to katastrofa,“ povedal o zavraždených politikoch profesor Jurij Gevorkian. Premiér i predseda parlamentu boli charizmatické osobnosti a všeobecne ich považovali za mocnejších než prezident. Zavraždený premiér Sarskisian však nemal len stúpencov, ale i mnoho nepriateľov a niektorí ho považovali za „šedú eminenciu“ kontrolujúcu skorumpovanú vládu. „Pošpinilo to imidž našej krajiny v očiach celého sveta,“ domnieva sa knihovník Elija Movsisian.
(REUTERS, ČTK)