JEREVAN (REUTERS, bj, epi) - „Všetci rukojemníci sú voľní. Ozbrojenci boli zatknutí a prevezení na ministerstvo bezpečnosti,“ oznámil včera hovorca arménskeho prezidenta Hasmik Petrosian koniec krízovej situácie v arménskom parlamente, ktorý v stredu prepadla skupina ozbrojencov. Útočníci pritom zabili osem osôb a ďalšie desiatky držali cez noc v budove ako rukojemníkov. Ozbrojencov a niekoľkých bývalých rukojemníkov odviezol autobus obklopený obrnenými vozidlami, zatiaľ čo iní prepustení v pokoji opúšťali budovu. Súčasne sa množili dohady, čo bolo v pozadí útoku a aké dôsledky môže mať pre malú postsovietsku republiku.
„Za útokom neboli nijaké politické motívy, boli to proste schizofrenici, ktorí prišli do parlamentu a spáchali svoj barbarský skutok,“ povedal novinárom poslanec Galust Saakjan, ktorý prišiel v kabáte zašpinenom krvou. Ozbrojenci, ktorých viedol Nairi Unanian, bývalý člen nacionalistickej strany Dašnak, pôvodne ohlásili, že vedú prevrat a vyžiadali si vysielací čas v televízii. Strana Dašnak však odmietla akúkoľvek spojitosť s útokom. Unanian (34) vyštudoval jerevanskú univerzitu. V roku 1994 ho zo strany Dašnak vylúčili údajne za „amorálne chovanie a pochybnú politickú orientáciu“. Odcestoval na Krym, kde pracoval ako podnikateľ a novinár. Okrem neho sa útoku zúčastnili i jeho brat Vram Galsian a strýko Karen Agoian.
K rukojemníkom sa teroristi chovali slušne a každých 15 minút časť z nich prepustili. Prepusteniu rukojemníkov predchádzali vyhlásenia prezidenta Roberta Kočariana a ozbrojencov v národnej televízii. Prezident zaručil ozbrojencom spravodlivý súd a nenásilné zaobchádzanie. „Všetko, čo žiadame, je záruka, že tu nebude násilie,“ vyhlásili ozbrojenci. Unanian v rozhovore pre Reuters odmietol priamu súvislosť medzi svojím činom a rokovaniami o spore o Náhorný Karabach. „Toto nie je problém Karabachu, hoci Karabach je časťou všeobecnej situácie v našej krajine,“ povedal.
Arménske ministerstvo obrany včera žiadalo odvolanie vedúcich predstaviteľov silových rezortov. Podľa poradkyne prezidenta Gassji Apkarianovej to možno považovať za emotívnu reakciu armády, ktorá prišla o rešpektovaného lídra (zavraždený premiér Sarkisian bol v minulosti ministrom obrany). Ministerstvo požaduje odvolanie generálneho prokurátora, ministra vnútra a ministra bezpečnosti. I napriek hnevlivému tónu vyhlásenia boli včera ulice Jerevanu pokojné a nebolo zaznamenané nijaké zoskupovanie ozbrojených síl.