Vláda má to najťažšie za sebou, ešte ťažšie obdobie ju čaká

Už keď Dzurindova vláda nastupovala, hovorilo sa o vážnych ekonomických problémoch, ktoré po svojej predchodkyni podedila. Vo všeobecnej eufórii ich však málokto bral tak seriózne, ako si zaslúžili. Za základný problém sa považovalo rozkradnutie verejného

majetku a inštitúcií a s tým spojené priveľké dlhové bremeno. Tomu zodpovedali aj prvé mesiace novej vlády - sústredenie na jednorazové kroky ako náprava nevýhodných zmlúv, zmrazenie miezd v štátnej správe či mierne zvýšenie regulovaných cien od 1. januára. Tieto kroky by mohli skutočne pomôcť, keby hospodárstvo bolo vo svojich základoch zdravé a trpelo miernymi momentálnymi problémami. Slovenské hospodárstvo však trpelo a trpí nielen na tzv. maďarský syndróm (priveľmi rozhadzovačný štát), ale aj na český (nedotiahnuté reformy v reálnej ekonomike - podnikovej a bankovej sfére). Politici ani verejnosť nevedeli prijať, že zalepenie kľúčových dier a odstránenie najhoršieho dedičstva mečiarizmu pomôže ekonomike iba vo veľmi obmedzenej miere. Rieši totiž, aj to len čiastočne, výhradne prvý problém. Nepochopenie skutočnej vážnosti situácie najlepšie vidieť na vývoji v prvých piatich mesiacoch roka. Najprv vláda, oficiálne uznávajúc hĺbku problémov, prijala v januári Miklošom navrhnutý balíček opatrení. Balíček prešiel aj preto, že bol v mnohých oblastiach veľmi všeobecne formulovaný a nedostatočná termínovanosť z neho robila skôr zoznam pekných sľubov. Keď došlo na tvrdé kroky - Miklošom navrhované zvýšenie spodnej sadzby DPH zo 6 na 10 percent - reformná jednota sa rozpadla. Hoci bolo čoraz jasnejšie, že verejné financie zachráni iba prijatie razantných opatrení, z ktorých zvýšenie DPH predstavovalo malú časť, ľavica odmietala viac ako tri mesiace súhlasiť čo i len s týmto krokom. Zdalo sa, že všetky chmúrne predpovede o neakcieschopnosti príliš širokej vlády sa napĺňajú. Pozorovatelia sa mohli oprávnene pýtať - ak vláda nie je schopná dohodnúť sa na zvýšení dane, čo si okrem politickej vôle nevyžaduje žiadne iné schopnosti, ako sa vyrovná s rozpočtovými škrtmi, bankami a bankrotmi, pri ktorých pôjde nielen o technicky nesmierne náročné okruhy, ale aj o záujmy rôznych veľmi vplyvných skupín? Svetlý deň Dzurindovej vlády prišiel preto až s prudkým májovým pádom koruny. Kurz meny má na Slovensku nielen silný politický náboj, ale aj obrovský ekonomický vplyv. Keď hrozilo euro za 50 a potenciálne i 60 korún, dočkali sme sa v priebehu niekoľkých dní toho, na čo sa pol roka márne čakalo - razantného zvyšovania nepriamych daní a regulovaných cien, škrtania v štátnom aparáte a znižovania daní priamych. Päť mesiacov od prijatia takzvaného druhého balíčka sa v ňom ohlásené kroky v zásade napĺňajú, vďaka čomu si môžeme dovoliť trochu optimizmu. Verejné financie, ktoré sa po roku 1996 dostali do katastrofálneho stavu, sa vracajú z okraja priepasti. V tomto smere má vláda to najťažšie za sebou - dokázala prežiť sériu veľmi nepopulárnych a tvrdých opatrení, ktoré už pravdepodobne nebude musieť v takej koncentrovanej forme opakovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu sa dá povedať, že ju najmä v najbližšom roku čakajú ešte ťažšie a zložitejšie veci. Urobili sa zásadné kroky smerom k obmedzeniu žitia na dlh a priveľmi rozhadzovačného štátu, no skutočné ozdravenie bánk a podnikov sa začne spúšťať až teraz. Bez makroekonomickej stability nemôže hospodárstvo fungovať, samotná stabilita však nikdy nestačí. Preto hodnotiť ekonomickú politiku vlády bude reálne možné až o rok. Ak naozaj ozdraví a sprivatizuje hlavné banky a dokáže preťať systém, kde každý dlhuje každému, môže sa Slovensko vrátiť na skutočnú cestu k prosperite.

MIROSLAV BEBLAVÝ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 313
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 906
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu