Od veľkej veselice britských farmárov, ktorých takmer zničila kauza šialených kráv, neuplynuli ani tri mesiace. Európska komisia (EK) 1. augusta po tri a pol roku ukončila ich trápenie a povolila znovu vyvážať britské hovädzie mäso do členských krajín EÚ. Šťavnaté anglické roztbify sa vtedy rozdávali vo veľkom ako symbol novej éry. Nájsť si znovu dôveru zákazníka je jednou z najťažších úloh, ale farmári si vtedy verili. Dnes sú nahnevaní a s nimi celá Británia. Francúzsko neposkytlo britskému hovädziemu mäsu ani len šancu vrátiť sa na taniere susedov za Lamanšským kanálom a porušuje tak direktívu EK o zrušení embarga. Nariadenie EK je totiž nadradené legislatíve členských štátov a Francúzsko by mohlo na európskom súde dostať mnohomiliónovu pokutu.
Obchodná vojna medzi Veľkou Britániou a Francúzskom má však viac rozmerov. Najviditeľnejšie sú vášnivé reakcie britských zákazníkov ignorujúcich väčšinu francúzskeho tovaru v obchodoch. Britské supermarkety pružne zareagovali neoficiálnym embargom na francúzsky tovar. Francúzski vodiči naopak v prístave v Calais pred ostrovným hovädzím symbolicky zablokovali prístav a kontrolovali, čo prevážajú britské nákladné automobily. „Keď nevie naša vláda spraviť protiakciu, tak je na nás, aby sme podporili farmárov,“ povedal pre Reuters Stephen Robinson, majiteľ reštaurácie vo Wolverhamptone.
Táto spontánna vlna domácich ochranárskych opatrení sa môže otočiť proti labouristickej vláde Tonyho Blaira a ovplyvniť vývoj na vnútropolitickej scéne. Britský premiér sa spolu s ministrom poľnohospodárstva Nickom Brownom rozhodol dodržiavať pravidlá EK. „Hráme podľa pravidiel, čakáme na rozhodnutie EK,“ povedal Brown. Voči Bruselu skeptickí Briti by však podporili skôr ráznu protiakciu podľa príslovia Aký požičaj, taký vráť. Škanadál okolo hovädzieho prichádza pre Blaira veľmi nevhod. Proeurópska politika je v tomto prípade kontraproduktívna a úplne marí jeho zámer obhajovať výhody únie. Naopak, na vlne britskej hrdosti sa teraz s veľkou chuťou vezie šéf opozičných konzervatívcov William Hague.
Francúzi celú situáciu skomplikovali zrušením schôdzky ministrov poľnohosposdárstva naplánovanej na víkend. Konečný verdikt dnes v Bruseli vyriekne EK. Verdikt však už vyniesla rozhnevaná britská tabloidová tlač, ktorá dobre vie, že francúzsko-britské vzťahy ľudia často vnímajú v absolútnych kategóriách milujem - nenávidím.
Za všetko hovorí krátky titulok v The Daily Mail: Merde!
MAREK CHORVATOVIČ