Situácia v zdravotníctve je stále kritická a ani na budúci rok s prílišným zlepšením rátať nemožno. Samozrejme, za predpokladu, že sa rozpočet pre zdravotníctvo nenavýši. SME preto zaujímalo, aká je zatiaľ posledná skúsenosť náhodne opýtaných ľudí so zdravotníckymi službami - pozitívna či negatívna?
ANDREA BELOŠIČOVÁ, Poprad: „Jednoznačne negatívna. Bola som napríklad s chorým dieťaťom u lekára, museli sme čakať v plnej čakárni chorých ľudí dve hodiny. Keďže som malého nemala kam dať, musela som s ním ísť aj vyzdvihnúť lieky, tie, samozrejme, v prvej lekárni nemali, takže sme obehli štyri ďalšie. Zaberie to množstvo času a navyše, dieťaťu s chrípkou takéto pobiehanie tiež neprospieva. Za lieky sme ešte aj doplácali. Keby som so sebou nemala dosť peňazí, znamená to znovu podstúpiť tú istú rošádu čakania a zháňania. Neobviňujem za tieto nedostatky lekárov, lekárnikov, zdravotníkov, ale systém. Už by sa mal konečne niekto z kompetentných pozrieť na problém aj očami pacienta.“
MÁRIA BAUŠOVÁ, Žiar nad Hronom: „Moja posledná skúsenosť so zdravotníctvom? Jednoznačne negatívna. Ani nie zlý či neprofesionálny prístup lekárov, ale takmer totálny deficit liekov. Už roky užívam zahraničný liek, ktorý sa v prípade mojej diagnózy nedá nijakým slovenským nahradiť. V lekárni, do ktorej chodievam, ma už poznajú ako starý peniaz. Aj keď sa mi personál snaží vyjsť v ústrety, je to márne. Na liekovú turistiku často miniem viac ako na samotný liek.“
LIBOR NOVOTNÝ, Prievidza: „Je to bieda. Manželka trpí na obličkové ochorenie. Vyšetrenia jej síce v nemocnici urobili, ale na operačný zákrok sa nechystajú. Má manželka, ktorej v obličkách zistili pomerne veľké kamene, čakať na zápal alebo záchvat? Koľko potom bude stáť operácia, liečba v nemocnici a prípadné kúpele? Toto nie je úspora, to je plánovaný hazard.“
JÁN VARGA, Veľký Krtíš: „V lekárni som musel za lieky na recept platiť v hotovosti. Potom som musel ísť s receptom do poisťovne, kde mi ho preplatili. Čo je to za systém? Podľa mňa by si mali lekárne a poisťovne upraviť vzťahy medzi sebou a pacienta do toho nezaťahovať. Poriadne ma to rozčúlilo.“ (ks, rim, kim)
OBČANIA SA MÔŽU SŤAŽOVAŤ
V týchto dňoch si v lekárňach ľudia môžu všimnúť letáky o právach pacientov, o súčasnej situácii zdravotníctve, výzvu, aby sa nespokojní občania sťažovali a dokonca aj samotnú sťažnosť. Aliancia Liek tieto materiály rozširuje, aby zvýšila povedomie občanov o ich právach v súvislosti s lekárenskou starostlivosťou a informovala verejnosť o podstate finančných problémov v zdravotníctve. Pacient tak má možnosť oboznámiť sa so svojimi právami jednoduchou cestou a zároveň priamo v lekárni podať sťažnosť na nedostupnosť svojho lieku. Sťažnosti aliancia doručí ministerstvu zdravotníctva, Úradu vlády a zdravotnej poisťovni, v ktorej je pacient poistený. „Cieľom akcie je dať vláde jasný signál, aby vytvorila mechanizmus na splatenie starých dlhov a poskytla dostatok finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu na rok 2000 na zabezpečenie kvalitnej zdravotnej starostlivosti pre občanov,“ povedala pre SME hovorkyňa aliancie Michaela Benedigová. Dlhy verejných lekární v súčasnosti predstavujú približne päť miliárd korún, čo je 927 korún na jedného obyvateľa Slovenska.
PLATBY U ZUBNÝCH LEKÁROV
Systém financovania stomatológov by mala celkovo zmeniť novela zákona o Liečebnom poriadku. Ako uviedol štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Marián Kováčik, stomatológovia by mali ísť postupne z hradenia ošetrení zo zdravotného poistenia von. Zvýši sa podiel pacientov na platbách, zdravotné poisťovne budú uhrádzať len starostlivosť pre pacientov do 18 rokov, akútne ošetrenia, prevenciu a bežné plomby. Novela by mala začať platiť od začiatku budúceho roka. Náklady na stomatológiu boli minulý rok 2,4 miliardy korún, ministerstvo v roku 2000 ráta s objemom len dve miliardy.
VIAC AJ ZA LIEKY
Nový zákon o Liečebnom poriadku by mal stanoviť aj presný rozsah bezplatnej zdravotnej starostlivosti tak, ako to uvádza Ústava SR, teda „bezplatnú za podmienok, ktoré stanoví zákon“. Zoznam liekov totiž už nebude súčasťou zákona, ale bude vydávaný ako nariadenie vlády, ktoré sa bude dať každých 90 dní aktualizovať. Tým sa urýchli proces zaraďovania nových liekov do tohto zoznamu a nebudú sa musieť zdĺhavo schvaľovať v parlamente ako doteraz. Okrem toho v každej skupine bude plne hradený jeden liek a všetky ďalšie zaradené do príslušnej skupiny budú hradené podľa výšky svojej ceny. Teda ak plne hradený liek bude stáť sto korún a ďalší napríklad 120 Sk, pacient naň bude doplácať 20 korún. Množstvo plne hradených liekov sa v dôsledku tohto opatrenia zníži o tretinu.