názov mi nič nehovorí. Zdá sa však, že ani lekárnikom. Ani v jednej z troch lekární som ho nedostala. Asi to nechám tak alebo si dám pri najbližšej návšteve lekára predpísať niečo iné,“ povedala pre SME budúca mamička Simona z Bratislavy. „Kým vo väčších mestách pacienti zháňajúci lieky môžu využiť služby viacerých lekární, v malom meste, ako je naše, je to oveľa horšie. Ak lieky v jedinej miestnej lekárni nemajú, musíme cestovať do okolitých miest, čo je náročné nielen na čas, ale aj na peňaženku,“ hovorí mladá žena s dieťaťom, ktorá práve vyšla z lekárne Koruna v Tisovci, no liek z receptu nedostala. Podobný problém kvári nielen obyvateľov Tisovca, ale aj ďalších menších miest, kde je počet lekární a s nimi aj sortiment liekov veľmi obmedzený. Pán Milan Kántor z Tisovca po viacerých pokusoch tvrdí, že najlepšie je cestovať za liekmi do Revúcej. Tá je však od Tisovca vzdialená 30 kilometrov a nie každý v tejto chudobnej oblasti môže zaplatiť za autobus niekedy viac, ako stojí liek, ktorý potrebuje. Majiteľka lekárne Koruna Mgr. Anna Maťková problém dobre pozná a vie, že Tisovčania chodia za liekmi nielen do Revúcej, ale aj Brezna a Hnúšte. Hovorí, že táto situácia priamo ohrozuje jej živnosť. „Lieky zháňame veľmi ťažko. Mnohí distribútori nám ich dávajú len na hotovosť, iní, ktorým dlhujeme peniaze, nás penalizujú. Je to naozaj veľmi ťažké,“ priznáva.
Rady pacientov v kremnickej lekárni sú riedke. Takmer každý sa zvrtne a odchádza bez lieku. „Mám chorú matku a vyše 80-ročnú starú matku. Neustále potrebujú lieky. Či už na srdce, cukrovku… Ja sama mám problémy so sennou nádchou. Zohnať lieky, to je náš dennodenný rodinný problém. Keby som nemala priateľov v jednej z lekární Západoslovenského kraja, ktorí mi ich pošlú, neviem, ako by sme situáciu zvládli. Ešte pred niekoľkými mesiacmi sa dalo na základe receptu si v lekárni lieky objednať. Dnes to už, žiaľ, nefunguje,“ sťažuje sa mladá Kremničanka Danka a dodáva, že starí a chorí ľudia v malých mestách, ak sa o nich nepostarajú deti alebo známi, sú úplne bezmocní.
„Problém je v tom, že len v dvoch popradských lekárňach sú ochotní objednať, čo potrebujem. Inde mi jednoducho povedia - nemáme a tým je to vybavené,“ hovorí Popradčan, ktorý pravidelne zháňa nutrilon pepti, výživu pre deti alergické na mlieko. „Vždy musíme mať doma dostatočné zásoby, pretože kým zájdeme k lekárke po recept a obehneme lekárne, chvíľu to trvá. Na objednávku v lekárni čakáme dva dni,“ dodáva. Ani jeho skúsenosti so zháňaním iných liekov nie sú lepšie. „Hľadal som lieky proti hnačke pre dieťa. V jednej lekárni som dostal jeden, v druhej ďalší a v ďalšej mi boli ochotní objednať ten tretí. Opäť som musel čakať dva dni,“ dodáva a čuduje sa rečiam o tom, že niekomu sa zdá počet lekární nadbytočný. Veď už teraz treba v radoch čakať aj pol hodiny. „Teraz ma bude čakať nákup séra na zaočkovanie staršieho syna proti hepatitíde typu A. Keď sa narodil, v roku 1997 toto očkovanie nebolo povinné. Teraz to pre náš rozpočet znamená záťaž cez tisíc korún. Zaráža ma, že ani deti nemajú výraznejšiu zľavu, a to hovoríme, že chceme zdravú populáciu.“
(kim, rim, ks, and)