28. október a naša hanba

Slovenský básnik Vladimír Roy nazval 28. október 1918 dňom zmŕtvychvstania na smrť odsúdeného národa a Andrej Hlinka „najradostnejším dňom svojho života“. Naši národní činitelia už písali o „nie ďalekom rodu môjho skone“ (Janko Jesenský), „o národe umiera

júcom“ (Michal Gáfrik), niektorí predpovedali zánik nášho národa o 20-30 rokov (Nádaši-Jégé), o 40-50 rokov (Ivan Krasko) a podľa baťka Škultétyho „nebyť 28. októbra 1918, o 50 rokov by nebolo ani jedného Slováka“.

Beznádej a skepsu zmaril profesor T. G. Masaryk, keď v roku 1914 inicioval vytvorenie spoločného štátu Čechov a Slovákov - Československej republiky a svoj zámer s neoceniteľnou pomocou generála M. R. Štefánika aj uskutočnil.

Nezaškodí si pripomenúť, že pri vzniku ČSR nebola na Slovensku ani jedna slovenská stredná škola a aj veľká väčšina základných škôl bola maďarská. Ale už v roku 1925 tu bola univerzita, 13 učiteľských ústavov, 34 gymnázií, 3 reálky, 14 hospodárskych a roľníckych škôl, 3 lesnícke školy, 13 priemyselných škôl, 76 živnostenských škôl a 104 meštianskych škôl. Známy zástanca Slovákov v Uhorsku Scotus Viator po návšteve Slovenska v roku 1928 hovoril a písal, že videl zázrak.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1918 u nás napočítali iba 526 príslušníkov národne uvedomelej inteligencie aj s rodinnými príslušníkmi. Z toho boli dvaja inžinieri, 6 lekárov, 5 sudcov a 28 kňazov, ako aj 14 železničných a 153 ostatných úradníkov. V takejto kritickej situácii sme museli naliehavo požiadať Čechov o pomoc.

Podľa historika Ľubomíra Liptáka žilo na Slovensku v čase vzniku ČSR z priemyslu 17,4 percenta obyvateľov a v českých krajinách 39,7 percenta. Hektár poľnohospodárskej pôdy prinášal slovenskému roľníkovi výnos 368 Kčs a českému 1083 Kčs. Na Slovensku žilo z poľnohospodárstva až 60,7 percenta ľudí. Dokonca Marián Tkáč vo svojej národne orientovanej knihe Národ bez peňazí z roku 1992 napísal, že vtedy priemysel na Slovensku zaostával za najvyspelejšou Európou o 50 až 70 rokov. Fakty hovoria, že pri postupnom vyrovnávaní životnej úrovne v oboch častiach štátu podiel priemyselnej produkcie na Slovensku vzrástol z 8 percent v čase vzniku štátu cez 14,1 percenta v roku 1948 na 29 percent v roku 1989. Významnou mierou k tomu prispelo aj spriemyselnenie Slovenska po druhej svetovej vojne, v rámci ktorého sa - ako napísal slovenský ekonóm Ing. S. Špaňár - postavilo asi 350 veľkých a stredných podnikov, v ktorých pracovalo pol milióna ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Iste, pri budovaní ČSR sa urobili aj chyby, spôsobené najmä formovaním nového štátu, značnou rozdielnosťou života v oboch jeho častiach, svetovou hospodárskou krízou s obrovskou nezamestnanosťou a ohrozovaním existencie štátu hitlerovským Nemeckom a Maďarskom. Napriek tomu však Slovensko a Slováci zaznamenali priam nevídaný rozmach v oblasti duchovnej, kultúrnej, hospodárskej, sociálnej i spoločenskej. Zo zaostalého ľudu sme sa v pomerne krátkom čase stali hrdým, vzdelaným a moderným národom. Stalo sa tak vďaka našej nadanosti a pracovitosti, ale aj neoceniteľnej pomoci českého národa vo všetkých sférach života. Pomoc českej inteligencie najmä v prvých rokoch štátu, keď nám bolo najťažšie, bola priam heroická. Aj v očisťovacích bojoch v rokoch 1918-1920 bojovali a zomierali väčšinou českí legionári a dobrovoľníci. Padlo, bolo zranených a zajatých 207 dôstojníkov a 7305 vojakov - Čechov a Slovákov. Ten, kto chce objektívne hodnotiť vzťahy medzi Slovákmi a Čechmi, musí poznať históriu nášho národa, zbaviť sa predsudkov a byť čestný. 28. október 1918 je najvýznamnejším dňom v celej slovenskej histórii. Je to deň záchrany slovenského národa pred zánikom a začiatok priam nevídaného rozvoja Slovenska a Slovákov. Spravodlivosť káže, aby sme tento deň čím skôr opäť uzákonili ako štátny sviatok a iniciátorovi a hlavnému tvorcovi ČSR T. G. Masarykovi dali na Slovensku opäť také miesto, aké mu patrí. Že sa tak ešte nestalo, je naša hanba. Hanba kresťanského národa s cyrilo-metodským duchovným dedičstvom, čo je zakotvené aj v preambule ústavy.

SkryťVypnúť reklamu

AUGUSTÍN MARKO

(Autor je predsedom

Slovenskej spoločnosti na obranu demokracie a humanity)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 589
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 315
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 906
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 871
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu