Britský premiér Tony Blair podnikol to, čo mnohí Londýnčania - aby sa vyhol neustále upchatým cestám, použil metro. Blair v pondelok večer vyskočil zo svojho nepriestrelného daimleru, ktorý uviazol v dopravnej zápche, a na veľké prekvapenie ostatných vodičov a pracovníkov metra zamieril aj so svojím sprievodom k neďalekej londýnskej podzemnej dráhe. Premiér osobne zaplatil sedem libier za lístky pre seba, dvoch členov svojho štábu a dvoch pracovníkov bezpečnosti a nastúpil do súpravy, ktorá premáva na trase k stanici Westminster, odkiaľ je len kúsok do jeho oficiálnej rezidencie na Downing Street. Hádam nikto nebol väčšmi prekvapený ako predavač lístkov Keith Crosbie. Premiér bol údajne veľmi „civilný“ a živo sa zaujímal o to, ako funguje londýnska podzemná dráha. Nezabudol sa prekvapeného Crosbieho spýtať, či je všetko v poriadku.
MONROEOVÁ DO DRAŽBY
Povojnový symbol pôvabu a sexappealu, herečka Marilyn Monroeová opäť ožije počas dražby usporiadanej newyorským aukčným domom Christie‘s dnes a zajtra. Medzi približne tisíckou dražených osobných vecí budú i známe večerné šaty, ktoré Marilyn mala na sebe v deň narodenín amerického prezidenta J. F. Kennedyho. Ručne šité šaty so 6000 korálkami, za ktoré Marilyn zaplatila 12-tisíc dolárov, boli pre francúzskeho módneho návrhára Jeana Louisa zvláštnou zákazkou od herečky, ktorá, ako sám Louis povedal, veľmi pôvabne, ale zároveň elegantne odhaľovala svoje telo. Odhaduje sa, že dražba večerných šiat by mala vyniesť okolo milión dolárov. V aukcii bude veľký výber z herečkinho šatníka, kostýmy, v ktorých sa objavila na plátne, šperky a módne doplnky, jej osobné kresby a viac než 400 knižiek, nábytok a dekoratívne umenie. Cena platinového prsteňa s diamantom, zásnubného darčeka od baseballovej hviezdy Joa DiMaggia, by mala dosiahnuť 30-tisíc až 50-tisíc dolárov. Troje džínových nohavíc, ktoré Marilyn mala na sebe pri natáčaní filmu Rieka bez návratu s Robertom Mitchumom v roku 1954, ocenili na 20-tisíc až 30-tisíc dolárov.
GALAKTICKÁ ZRÁŽKA
Americký vesmírny teleskop Chandra urobil podľa názoru vedcov snímku, ktorá ukazuje gigantickú zrážku systémov pred stovkami miliónov rokov. Národný úrad pre letectvo a vesmír uverejnil v pondelok záber, na ktorom je blízka galaxia Centaurus A známa erupciami. Na snímke možno vraj rozpoznať zväzky röntgenových lúčov, ktoré sa znútra galaxie uvoľnili pred 25 000 svetelnými rokmi, a aj niekoľko zdrojov zobrazených lúčov. Tieto zdroje sa koncentrujú okolo jedného jadra a vedci myslia, že sa za ním skrýva jedna „superveľká čierna diera“. Centaurus A je obľúbeným objektom skúmania astronómov, pretože je najbližšou aktívnou galaxiou. Teleskop Chandra vyniesli do vesmíru v júli a v auguste začal pracovať. (ČTK, TASR)