II a jej syna princa Charlesa, po ktorých republikáni vyhlásili pátranie ako kedysi po zločincoch na divokom západe. Kto ich nájde, má zavolať na uvedené číslo republikánov. V republikánskej brožúrke, ktorú pre voličov vydala oduševnená republikánka a ministerka spravodlivosti Amanda Vanstoneová, zase figurujú obrázky „kráľa Charlesa III.“ a „kráľovnej Camilly“. Hovorca Vanstoneovej pripustil, že brožúra je pokusom zastrašiť voličov, ktorí váhajú, či sa má Austrália stať republikou s prezidentom voleným parlamentom. „Myslím, že je to desivé, to áno. Mať Charlesa za kráľa je priam desivá predstava,“ povedal hovorca. Vanstoneová priložila do brožúry, ktorú rozoslali do 140-tisíc domácností v jej štáte - Južnej Austrálii aj fotografiu dávnej milenky princa Charlesa Camilly Parkerovej-Bowlesovej. Text pod fotografiou znie: „Pamätajte, že ak toto referendum bude neúspešné, kráľ Charles III. sa stane pre Austráliu najbližšou hlavou štátu.“ Austrálske republikánske hnutie poprelo, že ironizovanie britskej kráľovskej rodiny predstavuje osobné útoky s vidinou politického profitu. „Ide o to, že nie sú Austrálčania,“ vysvetľuje riaditeľ celonárodnej kampane republikánov Greg Barns. „Nejde o ľudí, ktorí by mali skutočný význam pre náš národ. Nie je to osobný útok - jednoducho ide o to, že predstavujú inštitúciu, ktorá je pre Austráliu 21. storočia irelevantná.“
Minister práce Tony Abbott, zaprisahaný monarchista, vyjadril pochybnosti o účinnosti zastrašujúcej kampane. „Republikáni si uťahujú z kráľovskej rodiny od začiatku tohto sporu a ja si myslím, že to má oveľa horší vplyv na nich ako na kráľovskú rodinu,“ tvrdí Abbott. Jedenásť dní pred referendom sa skutočne zdá, že republikáni so svojou kampaňou neuspejú. Podľa posledných prieskumov verejnej mienky totiž klesol podiel prívržencov republiky od polovice septembra zo 49 na 41 percent. Monarchiu naopak podporuje 56 percent opýtaných.
Republikáni vydali plagáty a brožúru v čase, keď kampaň vstupuje do poslednej, rozhodujúcej fázy. Oba tábory sa nazdávajú, že voliči budú o probléme uvažovať až v poslednej chvíli. Prieskumy totiž naznačujú, že hlavnú úlohu zohrajú doteraz nerozhodnutí voliči. Reforma austrálskej ústavy bude platná len vtedy, ak ju v referende podporí väčšina Austrálčanov v celonárodnom meradle a v štyroch zo šiestich štátov. Austrálčania doteraz odsúhlasili iba 8 zo 42 plebiscitov od získania štátnosti v roku 1901.
(REUTERS, r)