Clinton varuje pred novou vlnou izolacionizmu

Keď sa americkí vojaci vracali po roku 1945 z európskych bojísk, dúfali, že to bolo posledný raz, čo museli riskovať životy v konfliktoch, ktoré rozpútali iní. Mnohí nevideli svoje rodiny niekoľko rokov a verili, že si konečne budú môcť v pokoji užívať ..

Keď sa americkí vojaci vracali po roku 1945 z európskych bojísk, dúfali, že to bolo posledný raz, čo museli riskovať životy v konfliktoch, ktoré rozpútali iní. Mnohí nevideli svoje rodiny niekoľko rokov a verili, že si konečne budú môcť v pokoji užívať bohatstvo Ameriky. Svet však už v tom čase obchádzalo strašidlo komunizmu a všetko dopadlo inak. V USA medzičasom dospeli dve nové generácie, ani jednej z nich sa však nepodarilo vyriešiť dilemu, či sa má Amerika uzavrieť do seba a po zuby ozbrojená odolávať politickým experimentom okolitého sveta, alebo má aj naďalej zotrvať v nevďačnej úlohe garanta svetového poriadku a stability.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Raz som už v Európe bol. A stačilo,“ tvrdí vplyvný republikánsky kongresman Richard Armey aj v mene dvoch tretín členov Kongresu, ktorí nikdy nemali vlastný pas. Je teda skutočne len náhoda, že prezident Clinton hovorí o nebezpečenstve nového amerického izolacionizmu? Ted Carpenter z ultrakonzervatívneho inštitútu CATO je presvedčený, že v Clintonových ústach sa izolacionizmus objavuje vždy, keď demokratický prezident potrebuje zakryť rozpaky zo svojej nekoncepčnej zahraničnej politiky. Za Clintonovým najnovším ťažením proti izolacionizmu je sklamanie z nedávneho republikánskeho hlasovania proti ratifikácii dohody o zákaze nukleárnych skúšok. Mnohí za ním síce hľadajú iba osobné antipatie voči Clintonovi, bývalý demokratický prezident Carter však varuje, že odmietnutie môže poškodiť národné záujmy a „podkopať morálnu autoritu Ameriky“ ako svetového vodcu.

SkryťVypnúť reklamu

USA vďaka ostentatívnemu republikánskemu „nie“ dlhujú do rozpočtu OSN už 1,7 miliardy dolárov a výdavky na diplomaciu a zahraničnú pomoc klesajú na úkor vojenského rozpočtu. Na prvý pohľad sa zdá, že za všetko môžu republikáni. Týždenník Newsweek však upozorňuje, že to bol Clinton, kto najviac podkopal autoritu OSN: kampaňou, ktorá vyvrcholila „odstránením“ Butrusa Ghálího z postu generálneho tajomníka. Bol to zároveň paradoxne nevojak Clinton, kto bezhlavo mával strategickými raketami a dodnes bezvýsledne bombarduje Irak. A bola to opäť Clintonova administratíva, ktorej špionážna aféra zhoršila vzťahy s Čínou a destabilizovala Rusko vytvorením priestoru na širokú korupciu.

Stúpenci i odporcovia Clintonovej zahraničnej politiky sa však zhodujú aspoň v jednom: až do nástupu nového prezidenta v januári 2001 sa už nič prevratné nestane. Začínajúca sa volebná kampaň bude najmä o tom, ako čo najviac zakonzervovať obrovský ekonomický boom, z ktorého vrcholku sa USA začínajú pomaly kĺzať smerom dolu. Americká zahľadenosť do seba však bude zároveň šancou pre Európu postaviť sa aj v bezpečnostnej oblasti aspoň trochu na vlastné nohy. Konštelácia hviezd na bruselskom nebi je tejto myšlienke mimoriadne priaznivo naklonená.

SkryťVypnúť reklamu

JURAJ KITTLER

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 584
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 115
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 917
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu