ov“ v cene od 15 000 do 150 000 dolárov. Za svoje sprostredkovateľské služby chce inkasovať 20 percent dohodnutej ceny. „Na svete sú milióny mužov, ktorí by veľmi radi skombinovali svoje gény s najkrajšími ženami. Mnohí majú veľké finančné zdroje, napriek tomu nie sú schopní nájsť genetické kombinácie, ktoré by zaručili krásu ich potomkom,“ zdôvodňuje Harris svoj kontroverzný čin.
Aukciu považuje za dokonalé uplatnenie princípu Darwinovho prirodzeného výberu. Darkyne dávajú k dispozícii všetky potrebné štatistiky, majú však právo žiadateľa odmietnuť. Jedna z modeliek je napríklad poľsko-židovského pôvodu a svoje vajíčka predáva, aby mohla dokončiť štúdiá a nemusela byť „závislá od muža“. Rôzne skupiny aktivistov, zaoberajúce sa etickými princípmi plodnosti a ľudskej reprodukcie, už vyjadrili svoje pobúrenie nad aukciou výstredného fotografa, ktorej cieľom je získať „dokonalé“ deti. Mnohí z nich žiadajú, aby aukcia bola v Spojených štátoch - podobne ako by tomu bolo napríklad v Británii - ilegálna. V Británii môže darkyňa získať iba 15 libier za vajíčko a jej totožnosť musí byť utajená.
Úrad pre ľudské oplodnenie a embryológiu varoval, že vajíčka ponúkané na aukcii možno nie sú podrobené testu na zistenie vírusu HIV alebo iných chorôb. Tim Hengley, riaditeľ britskej organizácie Issue, ktorá sa zaoberá neplodnosťou manželských párov, upozornil na nebezpečenstvo vytvorenia trhu s „krásnymi“ vajíčkami. „Predstavte si, že niekto unesie Naomi Campbellovú a vyberie jej niekoľko vajíčok. Tie by potom mohli byť v aukcii vydražené záujemcami s najvyššou ponukou,“ popisuje Hedgley v rozhovore pre denník The Observer možný scénar ďalšieho vývoja. Ron Harris v rozhovore s britským denníkom Daily Mail pripustil, že ho šírka protestov zaskočila a že sa nad svojím plánom predávať vajíčka ešte zamyslí. Americká aukčná internetová firma eBay na svojich stránkach dražbu vajíčok, spermií a ľudských orgánov zakázala.