Švajčiarsko nie je Rakúsko. Podobnosť výsledkov parlamentných volieb v obidvoch krajinách je však zarážajúca. Vo Švajčiarsku sa v nedeľu stal faktickým víťazom volieb šéf ľudovcov Christopher Blocher. V Rakúsku slávil len pred tromi týždňami úspech šéf slobodných Jörg Haider. Blocher je proti cudzincom, rovnako aj Haider. Blocher nemá rád Európsku úniu, rovnako ani Haider. A popiera hrôzy druhej svetovej vojny, rovnako aj Haider, aj keď sa na počudovanie s Haiderom nerád porovnáva.
Blochera aj Haidera vyniesli na vrchol úspechu protestné hlasy voličov. Vo Švajčiarsku nesúhlasia so „zabetónovaným“ systémom, ktorý dáva možnosť podieľať sa na vláde vždy len štyrom rovnakým stranám. V Rakúsku volili Haidera tí, ktorí sa cítili unavení z trinásťročného vládnuceho tandemu sociálnych demokratov a ľudovcov.
Cez Rakúsko sa po ohlásení výsledkov volieb prevalila mohutná vlna kritiky z celého sveta. Hlavne zo strachu, že Haider bude vo vláde. Na rade teraz bude Švajčiarsko, aj keď povolebný vývoj má svoje odlišnosti. Na rozdiel od Haidera, Blocher už vo vláde sedí desaťročia. Jej zloženie je pritom jasné dávno predtým, než voliči rozdajú svoje sympatie. Blocher môže akurát zmeniť čarovnú formulku, ktorá jeho strane doteraz pripisovala jedno miesto vo vláde a nárokovať si na miesta dve.
Blocherov úspech vrhá Švajčiarsko dozadu v najnevhodnejšom čase. Krajina sa vyrovnala s krízou vlastnej identity, ktorá ju prenasledovala takmer dva roky. V roku 1996 totiž muselo neutrálne Švajčiarsko čeliť obvineniam z profitovania na holokauste, keď boli v jeho bankách objavené „spiace kontá“ obetí. Povesť krajiny vtedy mimoriadne utrpela, dohodou o odškodnení obetí však nakoniec škandál utíchol. Správnym smerom sa začala uberať aj diskusia o spiacej zahraničnej politike. Minuloročná dohoda medzi EÚ a Švajčiarskom, ktorá silnejšie prepojí obe ekonomiky, dala trochu zabudnúť na integračný šok z roku 1992. Vtedy Švajčiari odmietli vstup do Európskeho hospodárskeho systému, ktorý mal predchádzať vstupu do EÚ. Na lepšie časy sa začalo blýskať aj v súvislosti s OSN. Minulý rok sa parlament vyslovil za vstup do tejto organizácie a vláda pripravovala nové referendum. Zdalo sa, že Švajčiari viac nechcú tvoriť 99 percent obyvateľov sveta, ktorí nie sú zastúpení v OSN. Blocherov úspech však integračné snaženia krajiny spochybnil.
V jednom mesiaci sa faktickými víťazmi volieb v dvoch prosperujúcich krajinách stali kontroverzní politici, ktorí šíria nenávisť k cudzincom a chvália nacistické časy. To je pre Európu veľmi znepokojujúca správa. Navyše Švajčiarsko ostáva so svojimi problémami osamotené, mimo euroatlantických štruktúr.
MIRIAM ZSILLEOVÁ