Britského Schindlera ocenili 40 rokov po smrti

V Izraeli v nedeľu ocenili vyznamenaním Spravodlivý medzi národmi jedného z najlepších špiónov britskej histórie. Kapitána Franka Foleyho, malého, nenápadného úradníka v okuliaroch, o ktorom by si nikto ani nepomyslel, že je superšpiónom britskej tajnej .

V Izraeli v nedeľu ocenili vyznamenaním Spravodlivý medzi národmi jedného z najlepších špiónov britskej histórie. Kapitána Franka Foleyho, malého, nenápadného úradníka v okuliaroch, o ktorom by si nikto ani nepomyslel, že je superšpiónom britskej tajnej služby MI 6. Tento muž zachránil pred nacistickými tábormi smrti v 30. rokoch najmenej desaťtisíc Židov. Ako správny agent si svoje tajomstvo zobral v roku 1958 do hrobu. Jeho odvážne počínanie pomáha dokonca aj vyše štyridsať rokov po jeho smrti. Tentoraz „lieči“ pošramotené britsko-izraelské vzťahy. Na slávnosti v múzeu holokaustu Jad Vašem v Jeruzaleme sa totiž zúčastnil aj britský minister zahraničných vecí Robin Cook, ktorého marcová návšteva Izraela sa po konflikte s izraelskými osadníkmi zmenila na diplomatické fiasko. Práve jeho účasť na ceremónii je znakom otepľovania vzťahov medzi Izraelom a Britániou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V 30. rokoch, keď už v Nemecku naplno bežala nacistická mašinéria, pracoval Foley v Berlíne ako šéf britského vízového oddelenia. V tom čase sa Británia snažila zastaviť židovskú migráciu do Palestíny, aby neznepokojila Arabov. Foley ale využil všetky svoje schopnosti špióna - falšoval pasy a dokonca sa mu podarilo dostať niekoľko ľudí aj z koncentračných táborov. Predovšetkým ale pri udeľovaní víz veľkoryso „zabúdal“ na skutočnosť, že utečenci nespĺňali prísne britské kritériá na udelenie víz. Porazil tak vlastne obidve mocnosti - fašistické Nemecko aj domácu Britániu. „Vedeli sme o tom, že v Berlíne je muž, ktorý sa volá Foley a je k Židom veľmi láskavý,“ spomína so slzami v očiach Miriam Posnerová, ktorá ako 16-ročná pricestovala do Berlína z východného Pruska. „Nič sa ma nespýtal, zobral si môj pas a dal mi pečiatku,“ Pečiatku, ktorá znamenala život.

SkryťVypnúť reklamu

Foleyho volajú aj britský Oskar Schindler. Prvýkrát sa jeho meno spomenulo až počas súdneho procesu s Adolfom Eichmannom v roku 1961. Jeden zo svedkov proti architektovi konečného riešenia Benno Cohn vtedy povedal: „Bol tam vtedy muž stojaci nad všetkými. Kapitán Foley, ktorý podľa môjho názoru patrí medzi najväčšie osobnosti na svete. Vytiahol tisícky Židov z čelustí smrti.“ Napriek mnohým svedectvám osôb, ktoré mu vďačili za život, Izrael dlho váhal s udelením vyznamenania. Pochybnosti spôsobovali dve skutočnosti. Prvou bola prísna britská vízová politika v 30. rokoch, na ktorú sa dodnes v Izraeli spomína so značnou nevôlou. Argumentovalo sa ale aj tým, že Foley bol údajne na svojom poste chránený a nepodstupoval veľmi veľké riziko. Nie je to však pravda, Foley nedisponoval ani statusom diplomatickej imunity. „Ak by ho Nemci odhalili, určite by sa nestal len personou non grata,“ povedal v Izraeli Robin Cook. Britský minister vyzdvihol aj skutočnosť, že Foley mal odvahu porušiť britské pravidlá v období, keď boli nespravodlivé. Ocenenie prebral Foleyho synovec John Kelley, anglikánsky kňaz z Connecticutu v Spojených štátoch. „Verím, že Foleyho poslal do Berlína spraviť svoju prácu Boh. Spravil to, čo spravil a stal sa tak pre kresťanskú cirkev svedomím. Ukázal, čo v tom čase mala urobiť, ale neurobila,“ povedal Foleyho synovec.

SkryťVypnúť reklamu

MAREK CHORVATOVIČ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 574
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 290
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 709
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 083
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 297
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 926
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 852
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 409
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu