e presadzuje, ju nazval „daňou solidarity tých, čo mali viac šťastia, s tými, čo ho nemali“. Podobný návrh obsahuje aj programové vyhlásenie vlády: „Vláda… dodatočne zdaní prírastky majetku, pokiaľ nie sú podložené majetkovými priznaniami.“ Zatiaľ však nie je jasné, kto takýto návrh predloží, pretože poslanci a ministri ukazujú jeden na druhého.
Podľa Ivana Šimka je „spravodlivé v ťažkých dobách žiadať túto daň. Táto daň by nerozlišovala tých, čo pri privatizácii porušili zákon, a tých, čo nie. Tí, čo porušili zákon, by mali byť sankcionovaní iným spôsobom. Tu ide výhradne o zdanenie vysokého a majetkovými priznaniami nepodloženého prírastku majetku bez ohľadu na to, či pochádza z privatizácie, alebo nie“. Naopak, poslanec za SDK vysvetlil, že ak niekto kúpil napríklad podnik veľmi lacno, ale odviedol dane a má všetko vlastníctvo zachytené v majetkovom priznaní, nová daň by sa ho netýkala: „To by nebolo spravodlivé.“
Za podobný zákon sa vyslovil napríklad aj viceprezident Konfederácie odborových zväzov Eugen Machyna a predseda parlamentného výboru pre hospodárstvo Jaroslav Volf. Na rokovanie vlády ani parlamentu však žiadny zákon upravujúci túto problematiku nedorazil. Podľa Volfa aj Šimka je to úloha vlády, konkrétne ministerstva financií. „Parlamentný výbor má dosť malé kapacity a veľa problémov,“ vysvetlil Volf to, že on sám podobný návrh nespracoval. „Ide o záväzok vlády, na ktorý sme pani ministerku financií upozorňovali pri príležitosti diskusie o zavedení dane z motorových vozidiel,“ povedal Šimko. „Takéto opatrenie je komplikované legislatívno-technicky, ale je to aj opatrenie, ktoré vyžaduje politickú odvahu. Čo zatiaľ chýbalo, neviem povedať,“ dodal. Podľa ministerky financií Brigity Schmögnerovej je síce „daň majetkového typu obsiahnutá v programovom vyhlásení vlády… ale my v tejto chvíli nemáme presné zadanie a bez spresnenia tohto zadania je ťažké predložiť návrh zákona“. O úspechu podobného návrhu pochybuje práve na základe neúspechu dane z motorových vozidiel. „Keď sme išli s jednou daňou majetkového typu a stretli sme sa s takým veľkým negatívnym ohlasom, je otázka, či sa aj s druhou daňou majetkového typu nestretneme s rovnako veľkým negatívnym ohlasom,“ povedala Schmögnerová. Napriek tomu chce využiť možnosti, ktoré na využitie majetkového priznania na dodanenie existujú v súčasnom práve: „Nechcem v tejto chvíli predbiehať, ale verejnosť bude informovaná o našich aktivitách.“ Tajomnosť je podľa ministerky namieste, aby tí, ktorých by sa nový prístup týkal, neboli vopred varovaní.
Neexistujú ešte analýzy, koľko by takáto daň mohla štátnemu rozpočtu priniesť, podľa Šimka to však nie je najdôležitejšie: „Považujem za dôležitejší morálny moment - aby občania vedeli, že keď sa niekto usiluje a plní si svoje povinnosti, bude na tom lepšie ako tí, čo si povinnosti neplnili.“