Zamrznutý mamut, starý 20 000 rokov, ktorého našli v roku 1997 na Sibíri a ktorého minulú nedeľu previezli do špeciálne upravenej ľadovej jaskyne v meste Čatanga, nie je podľa ruských vedcov vhodným materiálom na klonovanie. Telo mamutieho samca, ktorého pomenovali Žarkov podľa nálezcu, údajne pozostáva iba z kostí a srsti a neobsahuje žiadne tkanivo. „V tejto oblasti sme mali už aj lepšie nálezy,“ hovorí paleontológ Alexej Tichonov. Vedci sa údajne pokúsili izolovať spermie pravekého zvieraťa, aby z nich pomocou vajíčka slonice naklonovali mamuta. A. Tichonov pri súčasnom stave vedy klonovanie tohto vyhynutého živočíšneho druhu prakticky vylučuje. DNA totiž nevydrží neporušená niekoľko tisíc rokov ani v zmrazenom stave.
ORBÁN NA SÚŤAŽI VO VÝROBE KLOBÁS
Viac ako 120 družstiev z Maďarska, Fínska, Poľska, Rumunska ako aj zo SR sa včera v maďarskej Békéšskej Čabe zúčastnilo na súťaži v príprave klobás na Čabianskom klobásovom festivale. Svoje znalosti o príprave klobások divákom predviedol aj predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, minister športu MR Tamás Deutsch a ďalší politici. Maďarský premiér sa klobásy naučil robiť od svojho starého otca a teoretické vedomosti si prakticky overuje pravidelne v spolupráci so svojím svokrom. Bol preto presvedčený o kvalite svojej produkcie a bez obáv pripravený ochutnať konečný produkt. Súťažiace tímy dostali od organizátorov po 10 kilogramov surovej mäsovej zmesi, aby koreniny a prímesy na ochutenie pridali podľa svojho uváženia.
PODARÍ SA ZABRÁNIŤ STARNUTIU MOZGU?
Americkým vedcom sa podarilo nájsť spôsob, ako spomaliť proces odumierania mozgových buniek starých opíc. Mark Tuszynski z Kalifornskej univerzity dokonca verí, že v budúcnosti budú existovať metódy na spomalenie alebo zastavenie starnutia mozgu aj u ľudí. Prvé sľubné úspechy sa dosiahli implantovaním buniek, ktoré stimulujú rast mozgových buniek. Príčiny postupnej straty pamäti a koncentrácie v starobe nie sú dodnes dôkladne preskúmané. Je známe, že pacientom odumierajú neuróny v dôsledku chorôb, ktoré spôsobuje staroba, nie je však dokázané, že v dôsledku staroby samotnej. Tuszynski skúmal úzky pás buniek označený Ch4, ktoré sa v mozgu nachádzajú medzi ušami a koordinujú vyššie mozgové funkcie. Staršie opice mali o 43 percent menej buniek so stopami proteínu p75, ktorý zabezpečuje ich plnú funkčnosť. Štyrom starým opiciam preto implantovali bunky, ktoré v blízkosti buniek Ch4 vylučovali rastový sekrét a ten produkciu proteínu p75 zvýšil na úroveň mladých opíc. (TASR)