Ľudské práva sú hlavnou témou počas cesty čínskeho prezidenta - preto, že sa o nich toľko hovorí

Napriek tomu, že hlavným mottom ešte prebiehajúcej návštevy čínskeho prezidenta v šiestich krajinách je utuženie bilaterálnych vzťahov a obchod, ľudské práva boli aspoň na jeho prvých dvoch zastávkach po celý čas témou číslo jeden, aj keď politici sa ...

Napriek tomu, že hlavným mottom ešte prebiehajúcej návštevy čínskeho prezidenta v šiestich krajinách je utuženie bilaterálnych vzťahov a obchod, ľudské práva boli aspoň na jeho prvých dvoch zastávkach po celý čas témou číslo jeden, aj keď politici sa o nich zmieňovali len, jemne povedané, v rukavičkách. Už len preto, že sa o nich počas 17-dňovej cesty toľko hovorilo. Každý krok jeho návštevy v Británii noviny sledovali pod drobnohľadom, skúmali, či sa komunistickému vodcovi nedostalo viac náklonnosti, ako predpisuje diplomatická etiketa, či bol každý jeden bod protokolu akurátny a či sa nevyskytli výnimočné privilégiá. Dobré meno kráľovskej rodiny po prijatí prezidenta v Buckinghamskom paláci, do ktorého vstúpia ročne najviac dve hlavy štátu, trochu napravil princ Charles, ktorý nebol prítomný na bankete na čínskom veľvyslanectve. Podľa kráľovskej etikety sa takéto pozvanie považuje za príkaz, no podľa Buckinghamského paláca to boli osobné dôvody, a nie symbolické gesto, pre ktoré princ z Walesu nesplnil svoje protokolárne záväzky. Princ Charles je pritom veľkým obdivovateľom tibetského dalajlámu, ktorého pred pár mesiacmi hostil vo svojom sídle.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hostitelia sa snažili zaistiť, aby čínskeho vodcu nestihlo nič nepríjemné, a polícia sa snažila udržať protesty mimo jeho dohľadu - zatkla sedem ľudí a konfiškovala tibetské zástavy. Aj na Downing Street 10 k premiérovi Tonnymu Blairovi ho voviedli bočným vchodom, aby nemusel prejsť popri skupine protestujúcich. Podľa niektorých médií boli policajné akcie neadekvátne. Keďže sa všade dostavila aj hŕstka čínskych študentov s čínskymi vlajkami, čínska domáca tlač mohla odignoirovať protesty a ospevovať veľkoleposť prijatia.

S veľkou zvedavosťou čakala britská verejnosť, či Blair na stretnutí s Ťiangom obháji svoju koncepciu etickej zahraničnej politiky. Stretnutie sa konalo až po tom, ako boli oznámené dva lukratívne obchody, ktoré ešte ďalej upevnia pozíciu Británie ako druhého najväčšieho vývozcu do Číny po USA. Podľa britských médií boli ľudské práva na programe, hovorilo sa o Tibete a disidentoch a minister zahraničných vecí Robin Cook predložil zoznam disidentov, o osud ktorých sa Londýn obáva.

SkryťVypnúť reklamu

Ani vo Francúzsku, ktoré tradične jasnejšie oddeľuje od seba pojmy zahraničnej politiky a vnútorných záležitostí krajín, s ktorými spolupracuje, sa Ťiang protestom nevyhol. Polícia vyprázdnila časť Lyonu, v ktorej ho v piatok prijal prezident Jacques Chirac v reštaurácii, a lokálna tlač napísala, že Lyon sa stal na počesť čínskeho hosťa „zakázaným mestom“. Demonštráciu na podporu sekty Falungong francúzske úrady zakázali. Za prílišnú horlivosť a prekročenie diplomatických povinností dostal mnoho kritiky aj prezident Chirac, ktorý ho prijal vo svojom súkromnom zámku v Bity v strednom Francúzsku. Stretnutie však malo na rozdiel od okázalostí v Buckinghamskom paláci súkromný charakter. Disident Wej Ťing-šeng, ktorý nasleduje Ťianga na jeho ceste a ktorý strávil 18 rokov v čínskom väzení, v tejto súvislosti povedal: „Keď plánujete pozvať diktátora, ktorý má krv na rukách, k sebe domov, mali by ste ho aspoň poprosiť, aby v budúcnosti zabil o niečo menej ľudí.“ Podľa Chiracovej hovorkyne sa obaja muži o ľudských právach zhovárali tri hodiny.

SkryťVypnúť reklamu

Obchodné vzťahy sú rovnako dôležité aj pre Francúzsko, aj keď Čína nie je ani medzi prvou desiatkou najdôležitejších obchodných partnerov Paríža. V tlači sa veľa diskutovalo o tom, prečo a akou formou hovoriť s Čínou o ľudských právach a francúzska verejnosť od svojich politikov očakávala minimálne to, aby bolo jasné, že existujú veci, v ktorých sa s čínskym vodcom rozchádzajú.

KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 584
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 115
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 917
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu