V Čechách podľa prieskumu Inštitútu pre výskum verejnej mienky by Komunistickú stranu Čiech a Moravy (KSČM) volilo 23 percent občanov, Klausovu ODS 21 percent a Zemanovu vládnucu ČSSD 17,5 percenta občanov. Bývalý disident, biskup Václav Malý tvrdí, že v Čechách sú ľudia frustrovaní z ostatných strán, ktoré sú zaujaté vzájomnými spormi. Slovenskí komunisti na preferencie kolegov reagovali vyhlásením, že socializmus nie je mŕtvy a kapitalizmus je odsúdený na zánik. Spýtali sme sa preto politikov, či u nás nehrozí podobný vzostup komunistov.
FRANTIŠEK MIKLOŠKO, KDH: „Na Slovensku sme to znovu urobili lepšie. My sme komunistov rozptýlili do všetkých strán, takže oni sú síce pri moci, ale nie je to také boľavé a do očí bijúce.“
ALOJZ ENGLIŠ, HZDS: „Hrozí, ale opačný. U nás vládnu skôr liberálne a pravicovo orientované sily. Nepopulárne veci robia u nás pravicové a v Čechách ľavicové strany. Na Slovensku nemajú ľudia vzťah ku komunistickej strane. Keď, tak možno v určitom momente, potom však dostanú rozum.“
JAROSLAV VOLF, SDSS: „Nemáme takú silnú komunistickú stranu ako Česi, silnejú však hlasy s nostalgiou za minulosťou, čo potvrdzujú prieskumy verejnej mienky. Myslím si, že demokratické sily nedokázali presvedčiť čo najširšiu verejnosť, že vo veľmi krátkom čase sú schopné urobiť zmeny, ktoré budú mať vplyv na zvýšenie životnej úrovne.“
ANTON HOFFMAN, SDĽ: „Nie, vývoj politickej scény u nás a v Čechách je trošičku odlišný.“
ÁRPÁD DUKA-ZÓLYOMI, SMK: „Pre Slovensko by som takúto prognózu nedal. U nás je situácia iná - napríklad HZDS nemá svoje miesto v európskych straníckych štruktúrach, lebo je v ňom všetko od ľavičiarov až k pravičiarom a národniarom.“
PETER KRESÁK, SOP: „Tradície a myslenie občanov Slovenska sú iné. Myslenie Čechov, aj keď to neradi počujú, bolo vždy viac ľavicové. Na Slovensku prevláda ľudové a stredové myslenie. Aj táto koalícia by si však mala uvedomiť, že problémy nahrávajú opozícii, nech už je nacionálna, alebo ľavicová.“
JOZEF PROKEŠ, SNS: „Celkom určite podobná situácia na Slovensku nehrozí. Je rozdiel medzi slovenskou a českou mentalitou, stačí si spomenúť na voľby 1946, keď sa istý extrém prejavil v Čechách a na Slovensku nie.“ (sp)