Podľa našich informácií ste žiadali v roku 2000 navýšiť rozpočet pre zdravotníctvo na 53 miliárd korún. Vyzerá to však, že vláda schváli sumu o 8 miliárd nižšiu - 45 miliárd. Čo je na tom pravdy?
„Nerád by som uvádzal presné čísla. Našou snahou je, aby išlo v budúcom roku do zdravotníctva porovnateľné množstvo financií ako v okolitých krajinách. Hrubý domáci produkt je zhruba 900 miliárd korún, z čoho 7 percent na zdravotníctvo, by bolo niečo cez 60 miliárd. To by bolo porovnateľné s okolitými krajinami. Musíme si však uvedomiť, že asi tretinu budúcoročného rozpočtu tvoria náklady na vyrovnanie starých dlhov a oživenie ekonomiky.“
Výrobcovia, distribútori a lekárnici hrozia, že ak sa rozpočet nenavýši, lieky sa stanú nedostupným tovarom, obmedzí sa ich dovoz. Čo s tým mieni ministerstvo robiť?
„Najviac napätá situácia je skutočne s lekárňami. Zákon ich nútil vydávať lieky, hoci ich nemali kryté zdrojmi. Pokiaľ nevyriešime takto vzniknutý starý dlh, nemôžeme mať ani dobrú prognózu na budúci rok. S lekárnikmi, výrobcami a distribútormi sme sa dohodli na splátkových kalendároch.“
Ministerstvo údajne na týchto rokovaniach deklarovalo, že nemá ani takú silu, ani vplyv vo vláde, aby vyššie zdroje presadilo.
„Toto je možno interpretácia prezidenta asociácie distribútorov, nie je to však presné. Som presvedčený, že ak vláde predložíme jasné a silné argumenty, bude to signál, aby niečo urobila. Mimochodom, od decembra 1998 až do konca tohto roka sa nám podarilo zabezpečiť z mimorozpočtových zdrojov do zdravotníctva takmer tri miliardy korún. Z toho dostali lekárne navyše mesačne 100 miliónov korún, ako by mali dostať zo zdravotných poisťovní.“
Pridali sa aj lekári, tvrdia, že prejdú na priame platby od pacientov, ak nebude rozpočet navýšený.
„Jedným z opatrení je možnosť, že by pacient pri prvej návšteve lekára v roku zaplatil určitú sumu. Bol by som nerád, keby sme k tomu museli pristúpiť. Zatiaľ je to otvorená otázka.“
ANDREA KADNÁROVÁ