Prezident Rudolf Schuster včera zapožičal odchádzajúcemu čínskemu veľvyslancovi v SR Tchao Miao-faovi vysoké štátne vyznamenanie Rad bieleho dvojkríža II. triedy. Politikov sme sa spýtali, či si myslia, že je vhodné vyznamenávať predstaviteľa štátu, o ktorom sa hovorí ako o jednom z najväčších porušovateľov ľudských práv na svete.
MILAN IŠTVÁN, SDĽ: „Vidím význam tohto vyznamenania v rozvoji bilaterálnych vzťahov. Zapožičaním vyznamenania získavame v osobe čínskeho diplomata silnejšieho spojenca a to môže byť aj na prospech riešenia demokratických pravidiel v Číne. V dodržiavaní ľudských práv v Číne sú značné rezervy. Potrebujú určitý vývoj.“
JÁN ČARNOGURSKÝ, KDH: „Rozhodnutie o udelení štátneho vyznamenania zákon zveruje do rúk prezidenta. Ja rešpektujem zákon a rešpektujem aj prezidenta a jeho rozhodnutie o tom, komu vyznamenanie udelí.“
FRANTIŠEK ŠEBEJ, DS: „Myslím, že to nebolo vhodné. Samotné vyznamenanie stráca alebo nadobúda na cene podľa toho, kto už je jeho držiteľom. Je možné, že práve preto ho môže niekto v budúcnosti aj odmietnuť. Bola to chyba.“
MARIÁN MESIARIK, SOP: „Napriek nedostatkom v Číne si myslím, že to bude na prospech tomu, aby sme prenikli na čínske trhy.“
IRENA BELOHORSKÁ, HZDS: „Keď som si pozerala, na akej úrovni bol prijatý premiér Číny v Anglicku, tak si myslím, že Slovensko si môže dovoliť vyznamenať veľvyslanca, ktorý sa snažil o zblíženie našich štátov. Čína je veľmi významný partner a aj v Spojených štátoch v programe vlády bolo na prvom mieste v zahraničnej politike zlepšenie vzťahov s Čínou. Možno práve toto je mechanizmus, ako sa dá ovplyvniť úroveň ľudských práv v Číne.“
BÉLA BUGÁR, SMK: „Nechcem kritizovať pána prezidenta, možno má dôvody, o ktorých nevieme.“ (rf)