a únie na rakúskej strane.
Sebeckosť, použijúc slovo z týždenníka Format, doteraz potvrdzovali prieskumy, ktoré Rakúšanov zaradili k najväčším skeptikom procesu rozširovania v porovnaní s obyvateľmi členských krajín EÚ. Napriek najnižšej nezamestnanosti v Európe a početným pozitívnym hospodárskym štúdiám o vplyve rozširovania na rakúsku ekonomiku sa naši susedia obávajú rastu nezamestnanosti, prílivu cudzincov, hospodárskych problémov a finančnej záťaže krajiny. Na tejto vlne nespokojnosti sa doteraz viezol Jörg Haider. Jeho strana slobodných (FPÖ) má odklad rozširovania vo svojom volebnom programe a odporúčanie Európskej komisie začať rozhovory aj s druhou skupinou kandidátov vrátane Slovenska považuje za „politiku mimo akejkoľvek reality“.
Dnes sú však podľa Formatu Rakúšania nahnevaní. K Haiderovi sa pridal Rakúsky odborový zväz, rakúska Pracovná komora a zástupcovia takmer všetkých rakúskych politických strán na pôde Európskeho parlamentu. Novozvolený šéf odborov (ÖGB) F. Verzetnitsch sa k rýchlemu tempu rozširovania vyjadril skepticky a komisárom Verheugenom vyslovený dátum prijatia prvých členov - 2004 označil za unáhlený. Aj podľa šéfa Pracovnej komory nie je vzhľadom na značnú zaostalosť jednotlivých kandidátskych krajín možné ich rýchle prijatie. Na pôde Európskeho parlamentu poslanec vládnucich sociálnych demokratov (SPÖ) Hans-Peter Martin vyhlásil, že začatie rozhovorov so SR je odmenou za politické pokroky novej vlády, nič to však nemení na skutočnosti, že je potrebné „si robiť starosti“, keďže HDP Slovenska dosahuje len 47 percent priemeru EÚ. Ľudácka ekologická aktivistka Marilies Flemmingová zase ostro zaútočila na komisára Verheugena, ktorý slovenský návrh uzavrieť Jaslovské Bohunice v roku 2008 označil za odvážny.
Rakúšania majú dôvod byť pobúrení. Svet odmietol akceptovať ich túžbu politickej zmeny vo vlastnej krajine, ktorá sa premietla do historického úspechu haiderovcov. A ani rakúske ultimátum voči kandidátskym krajinám s jadrovými elektrárňami nenašlo veľký ohlas. Napriek tomu zaznelo v posledných dňoch príliš veľa negatívnych reakcií na snahu únie urýchliť desať rokov po politických zmenách rozširovanie na Východ. A oponoval im iba rakúsky prezident Thomas Klestil.
MIRIAM ZSILLEOVÁ