Mohlo by sa zdať, že keď má na Slovensku niekto peniaze, môže hneď bývať. Ale nie vždy je to tak. Keďže štát pre svojich obyvateľov už byty nestavia, toto bremeno na seba zobrali súkromné firmy. Nie však úplne nezištne. Niektoré zistili, že keď postavia dom a pridajú k tomu nejakú obchodnú maržu, môžu na tom zarobiť. Ak postavia drahší dom, môžu k nemu pripočítať vyššiu maržu, čo sa automaticky prelieva do vyššieho zisku. Vyšší zisk znamená aj rýchlejšie zbohatnutie, z čoho vyplýva, že dnes treba stavať drahšie, tzv. nadštandardné byty. To znamená plastové okná, parkety a kachličky a veľa ďalších roztomilých maličkostí podľa vlastného výberu (ak sa výber nezhoduje s predstavami firmy, tak samozrejme už za príplatok). Aby však svojmu klientovi (alebo svojej peňaženke) vyšli ešte viac v ústrety, pýtajú peniaze vopred - aby si investor nemusel zobrať pôžičku z banky za drahé peniaze. Preddavky sa platia v niekoľkých splátkach, pritom sú často spojené iba s nič nehovoriacim dátumom, a staviteľ nemusí vykázať žiadne reálne výsledky. Klient potom poctivo platí, aby mu nevyrubili vysoké penále a chodí sa pozerať, ako jeho vytúžený domov rastie, či v horšom prípade nerastie. A keď sa napríklad investor (ten, komu ste zaplatili) dostane do sporu so staviteľom (ten, ktorému platí investor), keď sa navzájom obviňujú, ktorý z nich ukradol materiál alebo ktorý ho nezabezpečil dostatok, zákazníkovi ostáva iba dúfať, že sa to dobre skončí. A keď chce svoje pôsobenie v podujatí ukončiť, môže sa čudovať, čo to vlastne podpísal. (gk)AKO PRÍSŤ K BYTU?
Ak sa niekto rozhodne vyriešiť svoj bytový problém kúpou alebo stavbou a nemá dosť peňazí, aby to mohol zaplatiť, alebo sa mu nechce čakať roky, kým si našetrí, ostávajú mu dve možnosti. Ak má dostatočný príjem, môže si zobrať hypotekárny úver alebo si založiť stavebné sporenie. Čo je výhodnejšie, závisí hlavne od potrieb a želaní jednotlivca.
AKÉ PODMIENKY MUSÍM SPLNIŤ?
Najdôležitejšou podmienkou pri oboch spôsoboch financovania je dostatočný príjem. Pri žiadosti o hypotekárny úver ako aj o stavebný úver od stavebnej sporiteľne treba predložiť potvrdenie o príjme. Potenciálny klient musí disponovať aj primeranou zárukou, ktorú by akceptovala banka, prípadne stavebná sporiteľňa. Vo väčšine prípadov záruku predstavuje nehnuteľnosť, ktorá musí byť poistená a poistka musí byť vinkulovaná v prospech finančnej inštitúcie.
ČO MUSÍM POSKYTNÚŤ AKO ZÁRUKU?
Pri hypotekárnych úveroch musí byť zárukou vždy nehnuteľnosť, pričom pôžička musí byť ručená nehnuteľnosťou vo výške 167 percent požadovaného úveru. To znamená, že banka akceptuje ako záruku 60 percent hodnoty nehnuteľnosti stanovenej znalcom banky. Aj za stavebný úver sa musí ručiť nehnuteľnosťou, ale len vo výške 150 percent požadovaného úveru. Okrem toho pri stavebných úveroch do 300 000 korún môže byť ručiteľom aj tretia osoba.
AKO DLHO MÔŽEM ÚVERY SPLÁCAŤ?
Pri stavebnom úvere od stavebnej sporiteľne závisí dĺžka splácania od tarify, ktorú si sporiteľ vyberie. Mal by ho však splatiť do 18 rokov od začatia čerpania stavebného úveru. Hypotekárne úvery poskytujú možnosť vybrať si dobu splácania medzi 5 až 30 rokmi. Najmä dlhšie obdobie splácania môže výraznejšie prispieť k nižším mesačným splátkam.
KOĽKO MA TO BUDE STÁŤ?
Stavebné sporiteľne majú na svoje úvery nižšie sadzby ako banky. Obidva subjekty ponúkajú 6-percentnú sadzbu garantovanú na celý čas splácania. Po zavedení štátnej garancie sa úroková miera na hypotekárne úvery priblížila k 7 percentám, čo pri dlhšej dobe splácania môže byť celkom výhodné. Aj keď štátna garancia je zaručená na celé obdobie splácania úveru, na budúci rok už môže byť nižšia. Klient však môže o túto garanciu prísť, ak poruší účel hypotekárneho úveru, ak ho nespláca alebo ak uplatní nárok na prémiu vo viacerých prípadoch. Okrem toho sa banky poistili proti výkyvom úrokových sadzieb. VÚB má v zmluve zahrnutú možnosť pohnúť sadzbami o plus/mínus 4 percentá a Slovenská sporiteľňa garantuje dnešnú výšku sadzieb v prvých 5 rokov od podpísania zmluvy.
ČO AK NEBUDEM MÔCŤ PLATIŤ?
Tak ako banky, aj stavebné sporiteľne majú vypracovaných niekoľko krokov, ktoré uplatnia v prípade meškania alebo vynechania platieb. Tieto kroky zahŕňajú paušálne pokuty, zvýšené splátky a v najhoršom prípade odstúpenie od zmluvy a požadovanie úplného vyrovnania záväzkov voči finančnej inštitúcii. V prípade neschopnosti zaplatiť to znamená predaj nehnuteľnosti, ktorá bola poskytnutá ako záruka.
(gk)