povinné minimálne rezervy a niektoré kroky nového manažmentu banky naznačili, že vedenie zámerne konalo proti jej záujmom. „Táto skutočnosť je však v štádiu preverovania,“ poznamenal guvernér NBS Marián Jusko. Za správcu pre výkon nútenej správy bol menovaný Milan Takáč, zástupca riaditeľa pobočky NBS v Košiciach.
Banke včera po realizácii nahromadených klientskych príkazov ostalo podľa Juska na účte povinných minimálnych rezerv, vedenom v centrálnej banke, len približne 1 milión korún. Prostriedky na tomto účte sú pre komerčné banky forma zábezpeky plynulosti platobného styku a banka ich môže použiť aj v prípade finančných problémov. Za normálnych okolností požaduje centrálna banka od Priemyselnej banky, aby na tomto účte deponovala denne v priemere okolo 600 miliónov korún. Aby sa banka vyhla totálnemu kolapsu, garantom jej finančnej stability bude Slovenská sporiteľňa, akcionár a najväčší veriteľ Priemyselnej banky. Prvý muž centrálnej banky odmietol paralely medzi vývojom v Investičnej a rozvojovej banke a Priemyselnej banke predtým, ako na ne NBS uvalila nútenú správu. „NBS tentokrát nedáva do banky v nútenej správe žiadne finančné zdroje, ale vkladá ich tam jej najväčší veriteľ. V prípade IRB bol dominantný problém kvality aktív, v Priemyselnej banke ide o problém zábezpeky,“ vysvetlil guvernér. Z pohľadu Priemyselnej banky ostáva totiž stále otvorená otázka kolaterálu, ktorý by mal čiastočne kompenzovať jej straty vyplývajúce z operácií Slovenskej sporiteľne na ruskom finančnom trhu. Podľa Juska disponuje Priemyselná banka „istými právami, ktoré sa v konečnom dôsledku viažu na vlastníctvo časti akcií Gazpromu“. Guvernér pripustil, že v prípade úspešnej realizácie predaja kolaterálu by košická banka mohla do veľkej miery eliminovať vykázané straty. M. Jusko nevidí zodpovednosť za súčasný stav v Priemyselnej banke na bankovom dohľade NBS. Priznal, že zo strany zúčastnených subjektov neboli realizované operácie verne zachytené v účtovníctve. „Slovenská sporiteľňa aj Priemyselná banka v minulosti porušili pravidlá obozretného podnikania bánk práve tým, že uskutočnili vysoko rizikové obchody,“ povedal Jusko.
Slovenská sporiteľňa reagovala na uvalením nútenej správy vyhlásením, že takýto krok chápe a ako najväčší veriteľ je ochotná napomôcť pri ozdravení Priemyselnej banky. „Veríme, že je v možnostiach Priemyselnej banky využiť nútenú správu NBS ako skutočný ozdravný prostriedok,“ oznámila hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Jana Ďuricová. (mn, dd)