Na prvý pohľad vyzerá všetko jednoducho: Robert Ray, tridsaťdeväťročný bývalý federálny žalobca sa stal po prísahe novým nezávislým vyšetrovateľom so zameraním na Biely dom. Teda nielen na prezidenta či prvú dámu, ale na celú partiu okolo najvyššieho šéfa, ktorej sa v prvom Clintonovom volebnom období hovorilo arkansaská mafia - podľa domovského štátu, z ktorého Bill Clinton pochádza a kde bol dve funkčné obdobia guvernérom. Robert Ray prevzal tento výnimočný post po Kennethovi Starrovi, ktorý vyšetroval množstvo afér spojených s prezidentskou dvojicou a minul na to 47 miliónov dolárov od daňových poplatníkov. Starr vošiel do povedomia (a nielen americkej verejnosti) najmä v súvislosti so škandálom s Monikou Lewinskou. Išlo o bývalú mladučkú praktikantku v Bielom dome, ktorej najmocnejší muž sveta neodolal, čo ho takmer stálo prezidentskú funkciu. Prezident, ktorý sa musel podvoliť hanebnému procesu tzv. impeachmentu, teda odvolávaniu oboma komorami Kongresu práve na základe detailnej správy Kennetha Starra napokon v Senáte prešiel a úrad si udržal, ale v histórii zostane zapísaný ako v poradí druhý prezident, ktorý sa musel brániť odvolaniu zákonodarným zborom. Prvým bol sedemnásty prezident USA Andrew Johnson, ale nie pre osobné zaváhania.
Robert Ray nahradí Kennetha Starra vo funkcii nezávislého vyšetrovateľa vraj aj preto, že Starr je po piatich rokoch unavený a o Clintonovcoch sa mu už aj sníva. A čo ešte treba vyšetriť? Dve záležitosti - jedna súvisí s impeachmentom, druhá s cestovnou kanceláriou Travel Office. Robert Ray má zistiť, či poradcovia a právnici Billa Clintona vyvíjali v čase vyšetrovania sexuálnej aféry s Monikou Lewinskou nátlak na inú ženu, Kathleen Willeyovú. Kathleen je dávnejšou rodinnou priateľkou Clintonovcov, ktorá spolu s manželom pomáhala Billovi v prvej prezidentskej kampani ešte niekedy začiatkom roku 1992. Neskôr, keď už Bill sedel v oválnej pracovni Bieleho domu, sa jej manžel William ocitol v háklivej finančnej situácii. Nedarilo sa mu podnikať a do čoho sa pustil, to sa skončilo fiaskom. Situácia mala dopad na celú rodinu, pretože manžel nebol schopný splatiť dlhy vo výške tristotisíc dolárov. Kathleen si dohodla schôdzku s prezidentom. Potrebovala pomoc. Bola ochotná zamestnať sa na plný úväzok v Bielom dome. Bola ochotná vziať hocijaké miesto, len aby manželovi aspoň trochu pomohla. Kathleen neskôr na obrazovke televíznej stanice CBC rozprávala o tom, ako sa ju snažil prezident pobozkať a vraj jej aj hladil prsia. „Keď vyšla z jeho pracovne, mala rozmazaný rúž na perách a rýchlo si zapínala blúzku,“ hlásila známa „firma“ Linda Trippová. Tá istá žena, ktorej sa Monika zdôverila, že má niečo s najvyšším, a Linda ju neskôr nahrala a pásky zaniesla Kennethovi Starrovi. Svedectvo Kathleen Willeyovej sa pred veľkou porotou nedošetrilo a starrovci tvrdili, že Kathleen, ktorej manžel spáchal napokon samovraždu, výpoveď stiahla po nátlaku Bieleho domu. Robert Ray má v nasledujúcich mesiacoch zistiť, či sa to naozaj stalo a ak, kto menovite boli tí ľudia. Nie je tajomstvom, že skupina amerických politikov, ktorá očakávala že Bill Clinton na afére s Monikou padne, dodnes ľutuje, že spomínaná Kathleen napokon nevypovedala, lebo jej svedectvo mohlo zvrátiť hlasovanie v Senáte a Clintona zosadiť z úradu…
Druhý prípad, ktorý Starr zanechal svojmu nasledovníkovi, nesie názov Travelgate. Ide o cestovnú kanceláriu Travel Office, ktorá patrí k Bielemu domu. Úlohou jej štábu je zabezpečovať služobné cesty prezidenta, prvej dámy a iných dôležitých pracovníkov Bieleho domu po Amerike a aj do zahraničia. Slovom, ľudia z Travel Office dostanú príkazy a ich úlohou je všetko vybaviť. Nad agentúrou však podľa hlasov kritikov vraj prevzala kontrolu samotná Hillary. A to tak, že nechala väčšinu pracovníkov prepustiť a ich miesta dostali ľudia blízki Clintonovcom. Viacerí z prepustených Biely dom zažalovali a tvrdia, že neprišli o „fleky“ pre neefektívny pracovný výkon, ale preto, že Hillary potrebovala zamestnať priateľov. A to najmä z Arkansasu. Robert Ray sa má teda čo obracať. Bill Clinton opustí podľa ústavy úrad o menej než pätnásť mesiacov a dovtedy by mal nezávislý vyšetrovateľ urobiť aj za týmito dvoma vecičkami záverečnú bodku.
MICHAL HAVRAN