Skutočnosť, že mobilné telefóny ohrozujú náš globálny zdravotný stav a zvyšujú riziko rakoviny a poškodenia mozgu, je už všeobecne známa. Avšak vedci sa okrem toho seriózne obávajú, že používanie mobilov aj výrazne skracuje život. Štúdia expertov z Veľkej Británie naznačuje, že telesné bunky vystavené nízkofrekvenčnému žiareniu z mobilných telefónov sa príliš zahrievajú, čo postupne vedie k ich oslabeniu a vyradeniu z normálnej činnosti. V praxi to znamená, že ľuďom, ktorí sú zvyknutí používať mobil príliš dlho, prestanú fungovať ich telesné bunky oveľa rýchlejšie a proces starnutia ich organizmu sa značne urýchli. Nebude potom žiadnym mimoriadnym zjavom, ak „mobilholik“ bude v tridsiatke vyzerať ako päťdesiatnik.
V USA KLESÁ KRIMINALITA
Rok 1998 bol v USA siedmym v poradí, počas ktorého úrady zaznamenali pokles miery kriminality. Vyplýva to zo správy Federálneho úradu vyšetrovania (FBI) zločinnosť v USA 1998, ktorú zverejnili v nedeľu vo Washingtone. Podľa údajov FBI poklesla miera registrovaných násilných a majetkových trestných činov v minulom roku v porovnaní s predchádzajúcim rokom o päť percent, oproti roku 1994 až o 11 percent. Spolu bolo zaregistrovaných 1,5 milióna násilných a 11 miliónov majetkových deliktov. Počet trestných činov s použitím násilia sa znížil o šesť percent, počet krádeží o desať percent, počet vrážd o sedem percent a počet znásilnení o tri percentá.
GIGANTICKÁ SÉPIA
Obrovskú sépiu neuveriteľných rozmerov chytili v mori pri Novom Zélande. Za posledný rok už ulovili 23 týchto mŕtvych tvorov žijúcich v hlbokých vodách oceánu v porovnaní s iba 50 v predchádzajúcich 20 rokoch, uviedol vedec Steve O‘Shea z novozélandského Národného inštitútu vody a atmosféry. Obrovská sépia bola 14 metrov dlhá s očami veľkými ako taniere a podľa predpokladov žila asi v 500-metrovej hĺbke. Napriek tomu, že sa sépia zamotala do siete živá, zahynula na následky šoku a traumy z chytenia. Bádatelia doteraz nemali možnosť študovať obrovskú sépiu živú. Expedície do hlbokých morských priekop pri Novom Zélande s cieľom nájsť veľké sépie skončili vždy neúspechom.
POČÍTAČE V BRAZÍLII SA ZBLÁZNILI V PREDSTIHU
Niekoľko stoviek brazílskych motoristov dostalo už o pár mesiacov skôr než zvyšok ľudstva možnosť pozabávať sa na počítačovom probléme roku 2000. Miestne úrady totiž desiatkam vodičov zo Sao Paula vyrubili pokuty za dopravné priestupky a doplnili aj upozornenie, že ich nevyhnutne treba zaplatiť „pred rokom 1900“. Ďalších motoristov zasa vyzvali, aby zaplatili za priestupky, ktorých sa údajne dopustili v roku 3899. Jeden z vtipných vodičov sa proti finančnému postihu za priestupok, spáchaný v roku 3899 odvolal s odôvodnením, že vlastní auto, a nie stroj na cestovanie v čase.
(TASR)