Obyvatelia Key West z amerického štátu Florida priznávajú, že boli pripravení na oveľa väčšie peklo. V porovnaní s minuloročným hurikánom Georges, ktorého vetry dosahovali rýchlosť 160 km za hodinu, je hurikán Irene podľa nich úplným neviniatkom. Predsa si však Irene pripísala na svoje konto najmenej 9 ľudských obetí, keď sa vo štvrtok prehnala Kubou a o deň neskôr začala trápiť obyvateľov Floridy.
Hurikán Irene najprv bičoval kubánsku Havanu prietržou mračien a zanechal po sebe v prímorskom hlavnom meste chaos a spúšť. Prekvapujúco sa stočil na východ do Havany vo štvrtok podvečer, zvalil stovky stromov a pouličných kandelábrov, poškodil takmer 9000 bytov a prerušil prívod elektriny do väčšiny oblastí. Jeden Kubánec zomrel po zásahu elektrinou v Havane, zatiaľ čo ďalšieho zmietlo do rieky na predmestí Mantilly. „Tam vonku je peklo!“ kričal vodič, ktorý uviazol na veľkej havanskej triede zaliatej prívalom vody. Hlavné mesto, ktorého spustnuté budovy sú mimoriadne zraniteľné búrkami, poskytuje prístrešok vyše dvom miliónom z celkového počtu 11,2 milióna Kubáncov. V rámci celého ostrova evakuovali viac než 130 000 ľudí do núdzových prístreškov a stovky turistov vysťahovali z hotelov najhoršie postihnutých pobrežných oblastí. Prezident Fidel Castro, osobne dozerajúci na bezpečnostné opatrenia, vo štvrtok večer predsedal krízovému zhromaždeniu civilnej obrany a predstaviteľom miestnej správy vo svojom Revolučnom paláci, aby odhadol škodu. Na Kube, zvlášť v stredných a západných provinciách bičovaných dažďom od skorého rána, ľudia odchádzali z práce a škôl, aby si chránili domovy, keď sa Irene z juhu blížila k ostrovu. Castro pochválil úsilie evakuovať ľudí, zachovať infraštruktúru a ochrániť úrodu tabaku a cukrovej trstiny, základ labilnej ekonomiky. „Panuje tu duch solidarity a spolupráce ako ešte nikdy,“ povedal reportérom oblečený do tradičnej olivovozelenej uniformy a obklopený svojimi ministrami.
Na Floridu sa hurikán Irene rútil rýchlosťou 120 kilometrov za hodinu a bez elektrického prúdu zanechal viac ako 2 milióny obyvateľov tohto amerického štátu. Jednu ženu a troch mladíkov zabil elektrický prúd z vedenia, ktoré spadlo v Browarde severne od Miami. Ostatní sa utopili. Ľudia sa prepravujú po uliciach na gumených člnoch. Pracujúci sa stali zajatcami vo svojich úradoch, odkiaľ sa pozerajú, ako sa autá márne snažia prejsť ulicami pod vodou. Prezident Clinton už pre Floridu vyhlásil núdzový stav.
Na naliehanie miestnych krízových manažérov turisti opustili Key West už vo štvrtok, no väčšina domácich ostala v snahe prečkať búrku, všeobecne považovanú za menšie zlo než minuloročný hurikán Georges. Pre Kubu však bola Irene najvážnejšou prírodnou katastrofou po Georgesovi.
(REUTERS, ČTK, mim)