Varovnou streľbou a slzotvorným plynom včera rozohnala polícia v indonézskej metropole Jakarta dav demonštrantov protestujúcich proti kandidatúre prezidenta Jusufa Habíbího na ďalšie funkčné obdobie. Druhý deň po sebe demonštranti hádzali do policajtov kamene a útočili palicami. Vo štvrtok utrpelo pri zrážkach niekoľko ľudí zranenie. Habíbí bude vo voľbách súperiť s predsedníčkou Demokratickej strany Indonézie-boj (PDI-P) Megawatí Sukarnoputriovou a duchovným vodcom Strany národného prebudenia (PKB) Abdurrhmanom Wahidom.
CHILE ŽIADA OFICIÁLNE PREPUSTENIE PINOCHETA
Čílska vláda oficiálne požiadala Veľkú Britániu o prepustenie Augusta Pinocheta z humanitárnych dôvodov. Tvrdil to čílsky minister zahraničných vecí Juan Gabriel Valdés, no britské ministerstvo vnútra to nepotvrdilo. Dnes je to práve rok, čo bývalého diktátora zatkli v Londýne, kde sa od toho času zdržiava v domácom väzení. Londýnsky súd 8. októbra rozhodol, že Pinochet, ktorý vládol v Chile v rokoch 1973 až 1990, môže byť vydaný do Španielska, ktoré ho obviňuje z mučenia politických odporcov. Čílska vláda už dlho argumentuje v prospech Pinochetovho prepustenia a návratu do vlasti jeho vysokým vekom a zlým zdravotným stavom.
RUKOJEMNÍCI V ABCHÁZSKU PREPUSTENÍ
Zvyšní dvaja vojenskí pozorovatelia OSN a ich tlmočník, ktorých v Abcházsku zadržiavali neznámi ozbrojenci, boli včera prepustení na slobodu. Piatich vojenských pozorovateľov OSN spolu s lekárom a tlmočníkom v stredu v Kodorskom údolí v Abcházsku zajali neznámi ozbrojenci. Vo štvrtok únoscovia prepustili na slobodu štyroch.
NOMINÁCIA VELITEĽA NATO V EURÓPE
Prezident USA Bill Clinton formálne nominoval generála letectva Josepha Ralstona na post vrchného veliteľa síl NATO v Európe, na ktorom by mal vystriedať generála Wesleyho Clarka. Ralstonova nominácia musí byť ešte schválená ministerskou radou NATO a Senátom USA. Clarka, ktorý viedol bombardovanie Juhoslávie v nedávnej kosovskej kríze, má Ralston vystriedať na jar budúceho roku. USA síce popierajú, že by výmena šéfa velenia NATO v Európe súvisela s kosovskou krízou, no americké médiá poukazujú na to, že počas leteckých útokov NATO proti Juhoslávii sa Clark zasadzoval za podstatne tvrdší postup.
ALBÁNCI ÚTOČIA V KOSOVSKEJ MITROVICI
Niekoľko tisíc Albáncov sa včera pokúsilo predrať cez most v Kosovskej Mitrovici, ktorý oddeľuje od seba srbské a albánske časti mesta, kde došlo k ostrej konfrontácii s príslušníkmi mierových síl KFOR. Veľa osôb bolo zranených medzi Albáncami aj v radoch KFOR. Zástup asi 3000 Albáncov vrhol na most a vo chvíli, keď sa zdalo, že zástup prerazí policajný kordón, vypálili policajti a príslušníci KFOR omračujúce granáty a granáty so slzotvorným plynom. Niekoľkokrát vystrelili do vzduchu z obrnených vozidiel. Na druhej strane mosta vojaci mierových síl blokovali dav Srbov, ktorí sa chystali na Albáncov. Incident trval asi hodinu, pričom v malej nemocnici v albánskej časti vyše 100 ľudí požiadalo o ošetrenie zranení. 20 osôb vraj podstúpilo chirurgický zákrok.
(TASR, ČTK)