pripravovanej sieti 31 podozrivých, medzi nimi také ryby ako Fabio Ochoa, kedysi jeden z vodcov medellínskeho kartelu Pabla Escobara, či Alejandro Bernal Madrigal, považovaný za súčasného „capa“ drogového obchodu v Kolumbii. Kokaínový úlovok váži takmer 30 ton a americké ministerstvo spravodlivosti ho ocenilo na 9 miliárd dolárov. Policajný šéf Rosso Serrano hovoril po skončení akcie o jednom „z najväčších úderov proti kokaínovej mafii“ po zániku najobávanejšieho kartelu z Medellínu a Cali. Navyše takmer rok pripravovaná akcia so symbolickým názvom Operácia milénia bola ukážkovou medzinárodnou spoluprácou Kolumbie, Ekvádoru, Mexika a Spojených štátov.
V Kolumbii znamená každý úder narkomafii zároveň oslabenie kolumbijských povstaleckých organizácií, ktoré desaťročia vedú krvavú občiansku vojnu a napriek snahám prezidenta Andrésa Pastranu neustále odsúvajú mierové rokovania. Povstalci a narkobaróni sa potrebujú. Podľa nedávnej štúdie kolumbijského štátneho plánovacieho úradu zarobili dve najväčšie povstalecké organizácie v Kolumbii v rokoch 1991 až 1998 asi 5,3 miliardy dolárov. Medzi hlavné príjmy pritom patrí nesporne obchod s „bielou smrťou“, vďaka ktorému sú povstalci vyzbrojení lepšie ako kolumbijská armáda. Obchodníci s drogami zase môžu v tieni občianskej vojny nerušene obchodovať a zveľaďovať povesť krajiny ako najväčšieho producenta kokaínu na svete. O prepojení sveta povstalcov a drog svedčia aj informácie nemeckej tajnej služby BND, ktorá minulý rok potvrdila vytvorenie superkartelu známych gangov obchodníkov s drogami za účasti ľavicových povstalcov.
Operácia milénia vyslúžila Kolumbii zriedkavé slová uznania zo strany Spojených štátov. USA, kam smeruje najväčšia časť z 80 percent kokaínu, ktorý Kolumbia produkuje na svetovom trhu, každoročne investujú stovky miliónov dolárov do boja proti drogovej pliage. Jej chápadlá však siahajú až do príbytkov kolumbijských predstaviteľov politickej moci, takže verejne proklamovaná ochota Kolumbie spolupracovať s USA v boji proti narkobarónom ostáva často iba maskou. Najmarkantnejším príkladom bol bývalý kolumbijský prezident Ernesto Samper, sám financovaný narkomafiou. Jeho nástupcovi v najvyššom úrade Andrésovi Pastranovi však tentoraz musela americká ministerka spravodlivosti Janet Renová poďakovať.
MIRIAM ZSILLEOVÁ